Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вероятността за правителство на ПП, ДБ, ИТН и БСП е голяма

„На изборите на 14 ноември най-голямо поражение претърпя ИТН, която се срина от първото – на петото място. Това е безпрецедентно в българската история – партия-победител да загуби електоралните си позиции толкова бързо. Има и още три губещи анти-ГЕРБ партии“, заяви политологът Иво Инджов.

Като причина за този резултат той посочи преориентирането на протестния вот към партията на Кирил Петков и Асен Василев, като отхвърли възможността да се говори за цялостна загуба на анти-ГЕРБ електората.

„Умерени позиции означава склонност за компромиси, преговори и един по-приветлив стил на общуване с партньорите. Не говорим в никакъв случай за опрощаване греховете на ГЕРБ. Петков заяви няколко пъти, че трябва да има нов главен прокурор, нов модел на Прокуратурата и съдебна реформа, което е явен реверанс към ДБ и към позициите им за борба с корупцията.“

По думите на Инджов, съществуват и рискове, че потенциалните партньори на ПП сега са с отслабени позиции. Той предположи, че тази тяхна слабост ще ги стимулира да направят повече компромиси при сформирането на Правителство, тъй като нови предсрочни избори напролет ще донесат много неизвестни за формации като ИТН, ДБ и БСП.

Вероятността четирите партии да съставят Правителство е голяма. Като аргумент Инджов посочи  заявената готовност за компромиси от лидерите и от знакови лица на тези партии. „Вероятно някои от тях и по-специално ИТН,  си правят добре сметката какво би се случило, ако бъде торпилирано едно такова Правителство на промяната и се стигне до нови избори – че тенденцията да вървят надолу ще продължи и те ще се сринат под 4%.

„Категорично смятам, че курсът на поведение на ПП ще бъде за преговори без ГЕРБ и ДПС. Разбира се, ако по-нататък се търси конституционно мнозинство за промяна на Конституцията за по-радикална съдебна реформа, тогава трябва да се сондира готовност и от ГЕРБ, и от ДПС, но това ще бъде на доста по-късен етап“.

Инджов обаче бе категоричен, че априори  взаимодействие с ГЕРБ и ДПС не трябва да се изключва, но само при условие че те оттеглят Борисов и Пеевски от своите предни редици.

„Промяна и разграждане на модела на управление на системата Борисов-Пеевски няма как да има, докато единият е лидер на ГЕРБ, а другият влиза в Парламента, въпреки санкциите по закона „Магнитски“.

Инджов бе скептичен, че Бойко Борисов, подобно на изгубилите партийни лидери, ще подаде оставка с аргумент, че ГЕРБ е „партия от вождистки тип, изградена с ясно  пирамидална структура, в която има клиентелистки схеми и страх от заемане на самостоятелни позиции“.

Той подчерта още,  че няма как партиите на промяната да правят компромис с политиката за излизане на България от ЕС, от НАТО каквато е политическата линия на партия "Възраждане", но не отхвърли и възможността да има Правителство на промяната с участието на БСП, независимо от лидерската криза в партията. 

"Те са по-надежден партньор от ИТН, което бе доказано в рамките на два ппарламента. Вярно е, че те са партия на статуквото, но от друга страна, анти-ГЕРБ настроенията и желанието на критикуват сегашния модел на управление са много силни". 

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17
Първан Симеонов

Притеснявам се дали хората ще отговарят честно на екзитпола

На тези избори много се притесняваме от това колко искрени ще бъдат анкетираните за екзитпола, както и дали системно няма да отказват респонденти от една и съща политическа сила. Подобно явление е изключително притеснително предвид напрегнатата ситуация в разделен политически сектор. Това коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп..

публикувано на 18.10.24 в 16:41

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали.  Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава  Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.  В доклада обаче не са анализирани данните за България , тъй като страната ни все още не е..

публикувано на 18.10.24 в 16:17

Открит навреме, ракът на гърдата не е присъда

За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на диагнозата.  В програма "Точно днес" п редседателя на организацията Ивелина Радева припомни, че целта..

публикувано на 18.10.24 в 09:59

Радиото са хората, но те не са финансово стимулирани

С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.  Радиото ще защитава журналистите си Радиото това са преди всичко хората . Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най -..

публикувано на 17.10.24 в 15:10