Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолозите с находки от късния бронз и ранно-желязната епоха

Пещера Чая е първата проучена в района на Чепеларе, Родопите

Предстои да се изготви проект за социализация на обекта и екопътека от лифта над града

| обновено на 19.11.21 в 13:59

През тази седмица комисия от Министерство на културата инспектира и прие работата на екипа, който направи първите проучвания на пещера Чая до Чепеларе. През септември и октомври - археолози и спелеолози откриха запазени два глинени съда от XI в.пр.Хр., хромел за зърно и кости на древни обитатели

Намерени са множество животински кости от различни домашни и диви животни (говеда, сърни, овце, язовци, диви свине и др.). Препоръката на експертите от МК е работата да продължи през 2022 година, и да се навлезе в дълбочина на пластовете.

Близо 90 % от находките са със следи от човешка обработка. "Доказа се също, че пещерата е била обитавана от  огромната пещерна мечка, праисторически вид, изчезнал преди около 23 000 г.", съобщи Марин Господинов, директор на Музея на родопския карст в Чепеларе. Той смята, че по-интересната част на проучванията предстои, защото не са стигнали до кота нула.

Пещерата е свързана с най-ранните тракийски племена, населявали Западните Родопи, които въвеждат желязото като основна производствена суровина в края на II – началото на I хил. пр. Хр. Най-вероятно в околностите на пещерата съществуват селище и могили от периода XIV – XI в. пр. Хр., чието издирване ще се извърши следващата година.

"Проучванията през следващата година ще обхванат както входната галерия, така и основната зала, където се предполага, че нейното обитаване е още от каменно-медната епоха – V – VI хил. пр. Хр.", съобщи археолог София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив. Тя уточни, че предстоят изследвания от патолози на намерените човешки останки със следи от редки малформации.

Археолози и спелеолози ще кандидатстват с проект пред НИНКН за статут на паметник на културата на пещерата, със съответна охранителна зона.

Открити са керамични фрагменти от трапезни съдове (чаши, амфори, паници и купи) и кухненски съдове (гърнета и хранилища). По-голямата част от тях са украсени с врязани линии и насечки, набождания и ямички, инкрустирани и с графитно покритие. Датират от периода на къснобронзовата и ранножелязната епоха. Просечена и трасирана е вече екопътеката до пещерата. Предстои нейното довършване и поставянето на туристическа маркировка, допълват от община Чепеларе. 

Пещера Чая е образувана в скален масив от Чепеларската свита. Запазената ѝ дължина е 44 м, ширината ѝ е от 1,90 до 15 метра, височината над 3,50 м. Намира се на 40 минути от лифтовете над Чепеларе, или на 3 км. Работата на екипа изследователи се финансира от общината.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49