„Политическите формации вече знаят каква е цената на това да се провалят още един път. И ако през юли те опитаха да се направят, че българските граждани ще им простят пореден път, сега това е невъзможно. Има много ясен знак, който българските избиратели дадоха първо с това, че отказаха да отидат до избирателните банки и да припознаят някой, който да ги представя, и второ, че изхвърлиха партиите на промяната, с едно изключение, от първите няколко позиции или от Парламента" Това подчерта политологът Христо Панчугов.
По думите му, цената за поредния провал вече заплашва директно съществуването на самите формации оттук нататък, а това е много силен двигател за създаване на Правителство.
„Това, което обаче продължава много да ми липсва, е големият разказ за целта на едно потенциално бъдещо Правителство. Имаше заявка, че този път няма да се говори за постове, а за задачите пред управлението на България. Шест месеца по-късно никой не успя да формира задачите, за да имаме и ясен план какво предстои след три предизборни кампании и два Парламента само в рамките на тази година".
По думите на Панчугов, изборите казват какво е съотношението на силите в българското общество и кои са представителите на определени групи. Това три поредни пъти е било осъществявано успешно, но липсва лидерството, формулировката на визии за промяна на обществени нагласи. "Виждаме окопна вълна, игра на покер и желание да се управляват обществените нагласи, вместо да се доведат до мястото, откъдето бихме започнали промяната на политическата система."
Панчугов подчерта още, че в историята на преговорите компромисът е най-лошото възможно решение на един конфликт. Най-вече защото никой не е удовлетворен накрая. Компромис може да се прави с това кой ще е кандидат за министър, кандидат за премиер. Но компромисите са вследствие на консенсус за общите цели, за инструментите, с които тези цели ще бъдат постигнати.
"Преди да говорим за компромиси, които да крепят парламентарно мнозинство, трябва да говорим за целите, които ще го обединяват. Най-голямото разочарование за мен е, че след 6 месеца продължаваме да не сме наясно с подобен консенсус, а говорим за математика – може ли да се направи Правителство, а не защо трябва да направим Правителство.
Разминаването между партиите е ценностно. Когато ПП прави кабинет с БСП, сигурни ли са че мислят по един и същи начин по темата за малцинствата, за Истанбулската конвенция, ваксините, където имаше много противоречиви послания в левицата и се оказа, че Корнелия Нинова се е ваксинирала тайно.."
Панчугов бе категоричен, че преструктурирането в патриотичното пространство всъщност е състояние на разпад. Той припомни, че първоначално сформираните партии в това пространство са имали много по-висок резултат. "Оттук нататък обаче от тези партии ще зависи бъдещето на ПП. А дали ще бъдат отново приети инструментално на приемлива цена или ще бъдат изолирани, предстои да видим".
Балотажът на 21 ноември ще покаже какво е разделението на българското общество и дали има нова разделителна линия, подчерта още Христо Панчугов.
Интервю – звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..