Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната подкрепа става критично ниска

| обновено на 21.11.21 в 19:53


Според журналиста Петко Георгиев ниската избирателна активност на втория тур на изборите за президент се дължи на 3 фактора:

"Първият е предизвестеният победител, вторият е умората на българите от гласуване тази година и третият е, че реално на терена има две оферти, които не са привлекателни за мнозинството от българските граждани."

Като изненада, според Петков Георгиев, може да се приеме единствено факта, че ниската активност на гласоподавателите е разпределена равномерно и върху двамата кандидати на балотажа.

Ниската активност, както на президентските, така и на парламентарните избори, според Петко Георгиев е сериозен проблем. Той прави уговорката, че отчитаните числа за активността не са напълно реални заради неактуализираните с години избирателни списъци.

"Но дори като извадим това пред скоби, избирателната подкрепа за партиите и кандидатите за президент става критично ниска. Това е особено тревожно, особено ако си припомним, че по закон гласуването в България е задължително. Вярно е, че няма санкция. Това е показателно както за отношението на законодателя към правовия ред, така и за гражданина, който въобще не се притесява да изпълнява това свое гражданско задължение. Тук проблемът е в задълбочаващата се от година на година липса на демократична и гражданска култура", смята Петко Георгиев.

Според него вината тук е основно на образователната и на политическа система. "Не искам да изпадам в конспиративност, но тази ситуация е всъщност удобна за партиите. Защото така могат да генерират една подкрепа от 600-700 000 души и да си гарантират участие във властта".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32

БТС улеснява издирването на туристи в беда

Българският туристически съюз работи по създаването на Национален туристически портал. Това ще е интернет платформа, която да улесни туристическите пътувания, както и по-лесното издирване на туристи в беда, разбираме от Васил Николов, който  е член на Управителния съвет на БТС.  "Това е една сериозна инфомационна система, включваща в себе си..

публикувано на 20.05.25 в 14:12

С мълчанието си институциите помагат за страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..

публикувано на 20.05.25 в 09:00

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07