Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споделената скръб е смисълът на траура

| обновено на 24.11.21 в 11:44


Споделената скръб е смисълът на траура. Понякога и да се взрем вътре в себе си, в чувствата си, в живота си и мълчанието съпровожда тази споделена болка и съпричастност, каза в програма "Точно днес" в днешния ден на траур психологът д-р Пламен Димитров, бивш председател на психолозите в България. 

Нашето общество е в състояние на скръб много отдавна и у нас битува много дълбока колективна травма, посочи още той. 

"Тази ситуация, в която само за ден над 50 души загубиха живота си, е част от една верига. Вижте ежедневната верига за КОВИД смъртността, колко много съдби се промениха по трагичен начин. Колко млади хора не са в България. Всички тези загуби, скръбта и траурът са неизменни части от една дълбоко общо преживяване и когато го откриеш у другите, си готов на съпричастност и съчувствие. България има още много да скърби", обясни психологът.

По думите му човечността съпровожда нашето съществуване, но бива подтискана от егоизма и от други съображения, които хората са склонни да им дадат предимство в моменти на болка. "Споделянето на скръбта е точно такъв тип човечност", каза д-р Димитров.

По повод черните статистики, свързани със смъртността от КОВИД през последните 2 години, той обясни, че това е хилядолетен проблем на човечеството как се справя с ужаса пред смъртта, загубата и тези необратими процеси. 

"Когато отричаме фактите, а един от тях е, че животът е много крехък, има опасност да се втурнем кък какви ли не преживявания, само и само да потулим от съзнанието си факта, че трябва да променим начина си на действие, мислене и отношение. Той произлиза от инстинкта за самосъхранение", смята психологът.

По думите му трябва да дискутираме като общество как така се свиква с огромни числа на загуби, при това рекордни за ЕС и в световен мащаб. "Това е вид слабост на общността, неспособност да осмисли това, което губи". 

 Цялото интервю на Петя Плачкова с д-р Пламен Димитров е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04