Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискусиите пред камера са опит за манипулация

„Правилото за провеждане на такъв тип преговори гласи, че те трябва да бъдат публични дотолкова доколкото трябва да е обявено мястото, часът, темите, участниците и целта. След това, за да бъдат естествени преговорите  би трябвало да бъдат проведени при затворени врата“ това заяви политологът проф. Антоанета Христова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

По думите на политоложката изборът коалиционните споразумения да се водят пред камера не цели откритост, а „манипулация“.

„Манипулация върху участниците от страна на водещите. През публичното говорене ще се види, ако някой иска да заеме по-категорична позиция по дадена тема и не е настроен към събиране на гледните точки, а към заявяване категорично на тезата си. През камерите това ще бъде видяно и в очите на обществото този човек ще бъде обявен за субекта, който ще попречи за създаване на коалиция“, каза Христова.

 В началото на дискусията вчера лидерът на ПП Кирил Петков заяви, че общата цел е съставянето на правителство, което не прави компромиси, слага България над всичко, и няма „наши“ и „ваши“ хора. Тези думи Христова коментира:

„Това са популистки приказки колкото да ни запушат ушите. Това са приказки на хора, които имат една цел. Целта е да се направи правителство, защото следващата цел е партиите в тази коалиция да се превърнат в единна, по-голяма, нова, млада партия, която аз наричам  „център- ляво - либерална“ партия“.

За постигането на тези цели преговорите пред камера биха направили работата с партии като ИТН и БСП „по-лесно управляеми“.

„Това, което ми направи впечатление беше, че бяха нахвърляни идеи, които трудно могат да намерят своето единение и в момента, в който се намираше проблем се казваше , че се оставя назад, за да не пречи на създаването на коалиция“, споделя погледа си над преговорите политологът.

„Най-любопитното е последната им тема- международната и за правата на гражданите, защото там ще бъде поставена, вероятно, темата за Истанбулската конвенция и за РСМ“, каза Христова и прогнозира, че „те ще  оставят тези теми настрани, но точно те ще бъдат разковничето утре за съществуването на коалицията. А тя ще се сформира под натиска на камерите“.

Цялото интервю с проф. Антоанета Христова слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56