„Правилото за провеждане на такъв тип преговори гласи, че те трябва да бъдат публични дотолкова доколкото трябва да е обявено мястото, часът, темите, участниците и целта. След това, за да бъдат естествени преговорите би трябвало да бъдат проведени при затворени врата“ това заяви политологът проф. Антоанета Христова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
По думите на политоложката изборът коалиционните споразумения да се водят пред камера не цели откритост, а „манипулация“.
„Манипулация върху участниците от страна на водещите. През публичното говорене ще се види, ако някой иска да заеме по-категорична позиция по дадена тема и не е настроен към събиране на гледните точки, а към заявяване категорично на тезата си. През камерите това ще бъде видяно и в очите на обществото този човек ще бъде обявен за субекта, който ще попречи за създаване на коалиция“, каза Христова.
В началото на дискусията вчера лидерът на ПП Кирил Петков заяви, че общата цел е съставянето на правителство, което не прави компромиси, слага България над всичко, и няма „наши“ и „ваши“ хора. Тези думи Христова коментира:
„Това са популистки приказки колкото да ни запушат ушите. Това са приказки на хора, които имат една цел. Целта е да се направи правителство, защото следващата цел е партиите в тази коалиция да се превърнат в единна, по-голяма, нова, млада партия, която аз наричам „център- ляво - либерална“ партия“.
За постигането на тези цели преговорите пред камера биха направили работата с партии като ИТН и БСП „по-лесно управляеми“.
„Това, което ми направи впечатление беше, че бяха нахвърляни идеи, които трудно могат да намерят своето единение и в момента, в който се намираше проблем се казваше , че се оставя назад, за да не пречи на създаването на коалиция“, споделя погледа си над преговорите политологът.
„Най-любопитното е последната им тема- международната и за правата на гражданите, защото там ще бъде поставена, вероятно, темата за Истанбулската конвенция и за РСМ“, каза Христова и прогнозира, че „те ще оставят тези теми настрани, но точно те ще бъдат разковничето утре за съществуването на коалицията. А тя ще се сформира под натиска на камерите“.
Цялото интервю с проф. Антоанета Христова слушайте в звуковия файл.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..