Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И срещу грип, и срещу ковид най-доброто е ваксината

Здравното министерство прогнозира тежък грипен сезон - какви грипни щамове ще ни атакуват тази година, как да се предпазим и защо е добре да се ваксинираме - коментира за програма "Точно днес" д-р Христиана Бацелова, епидемиолог от УМБАЛ "Свети Георги" и преподавател в Медицински университет - Пловдив. 

През изминалия сезон 2020/2021 г. циркулацията на грипните вируси в Европейския съюз беше необичайно слаба, а в България за първа година не бяха доказани грипни вируси. Това се обяснява с прилаганите противоепидемични мерки, които оказват ефект не само върху пандемичния коронавирус, но и върху грипните вируси. 

Миналата година благодарение на маските и изолацията се спря разпространението на грипа. Нещо положителното при грип е, че все пак,  ние нямаме здраво заразоносителство на вируса и болните са източник на инфекцията в момента, в който вече имат вече симптоматика. Да, определено ни подмина грипа миналата година, благодарение на противоепидемичните мерки. Сега обаче, всички виждаме в обществото, че маски се носят  на доста малко места, а и не се носят правилно - да покриват носа и устата. Затова очакваме, че има доста хора, които не са се срещали миналата година с грипния вирус и сега  има риск да се разболеят. Това което могат да направят е да се ваксинират, коментира д-р Бацелова 

Тя обясни, че когато си купуват ваксина, хората трябва да се уверят, че на тях пише, че е за сезон 2021/2022 година и да не използват ваксина от предходния сезон. Нови ваксини вече има в България, като в момента не е късно и  също може да се поставят, като се смята, че те ще покрият очакваните варианти на вируса.

Ранното доказване на грипен вирус A (H3N2) в Европа  показва, че настоящият грипен сезон може да бъде по-тежко протичащ, особено за възрастните хора и лицата с ослабен имунитет.

Относно комбинацията на двете ваксини за ковид и грип  д-р Бацелова обясни, че има три варианта:

Единият вариант е да се постави в един и същи ден ваксина срещу грип, от която и да е от двете налични в България   и доза, на която и да е от ваксините срещу ковид-19. Другият вариант - в някой европейски държави съветват да минат 7 дни интервал между една от двете ваксини, а в други  държави съветват да минат 14 дни. Така ли иначе може да се отреагира, може да се направи схема и да не се пропуска нито една от съответните ваксини, поясни епидемиологът.

Тя допълни, че не могат да се объркат симптомите на двете заболявания, защото грипът започва изведнъж и ни поваля  бързо с ясно и категорично начало, а при ковид  е по-скоро трудно да бъдат разграничени симптомите от други банални респираторни заболявания.

 Д-р Бацелова коментира и  предложението на ЕК да се сложи срок на зеления сертификат за ваксинираните. Според нея, една от причините за това е факта, че след шест месеца може да има понижаване в протекцията при някои от ваксинираните, които в последствие да бъдат заразни.

"За  хората, които искат да се предпазят  с ваксини и са отговорни - това не е проблем. Ще ви дам пример с нашия ваксинационен кабинет. Ние предимно в момента правим втори дози и бустерни дози. Много рязко намаляха желаещите за първа доза, поради желание да се изследват антителата, мислейки, че някога са се срещали с вируса. Това изследване на антитела за придобиване на сертификат, който се признава само в България, определено ги отказа от ваксинацията, което ги подлага на риск, защото не знаем тези антитела дали ги предпазват, обясни д-р Бацелова.

Тя припомни, че след поставянето на бустерната доза  веднага се издава сертификат, който е поне с още една година срок.

Според нея новината, че ЕМА  разреши употребата на ваксината  на Pfizer и при деца на възраст от 5 до 11 години е много добра и много важна.

Може да се окаже, че в един момент децата ще изграждат много по-дълга протекция и те ще започнат да стават една група, която ще бъде като една категорична стена за разпространението на вируса. Те ще спират вируса, ще му пречат да се разпространява и може да се окаже, че те ще имат една  много важна роля в така наречения колективен имунитет. И разбира се няма да се разболяват, което е изключително важно, допълни специалистът.

Цялото интервю с епидемиолога може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50

Ако днес изядем двойно, а утре - нищо, всичко е наред!

Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот.  По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Иван Стоянов - зам.-кмет на община Пловдив

Без лъв и тигър в Зоопарка на Пловдив...когато го има

От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия.  "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..

публикувано на 08.01.25 в 17:13

Нови избори ще дадат от същото по много

Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..

публикувано на 08.01.25 в 16:48

Бездействие и абсурди увеличават броя на енергийно бедните

Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..

публикувано на 08.01.25 в 15:17