„Много ви благодаря, че приехте нашата покана да участвате в този съвет, защото само заедно можем да работим ефективно за подобряване качеството на въздуха в Пловдив“, заяви при откриването на заседанието Здравко Димитров. Той подчерта, че големите градове като нашия са изправени пред големи предизвикателства, свързани с климатичните промени и потребителското общество. „Призоваваме гражданите, НПО и бизнеса да участват активно както в изработване на мерките и да приобщават гражданите към каузата за чист въздух. Всеки един от вас от дълги години работи по тези проблеми и вашите идеи ще ни бъдат изключително полезни, за да може Пловдив, който всички ние обичаме, да се превърне в най-добрия град за живеене" , подчерта кметът.
„Нашата цел е да направим един ефективен орган, който да изработи най-належащите мерки в краткосрочен и средносрочен план, за да можем да подобрим качеството на въздуха и да подкрепим политиките на управлението на града в областта на екологията“, заяви зам.-кметът по екология Анести Тимчев, който ще председателства съвета.
Той представи и основните предизвикателства, пред които е изправен Пловдив заради намерението на ЕС да налага тежки санкции за неспазване на екологичните норми от 2023 г. Глобите дните с превишения на фини прахови частици ще се плащат пропорционално от общините и държавата.
„Пловдив задължително трябва да въведе зоните с ниски емисии, които ще позволят ограничаване на използването на старите автомобили и отоплението с твърдо битово гориво, защото това са основните замърсители на въздуха в града“, коментира още Анести Тимчев. По последни данни от КАТ в града влизат и излизат месечно около 6 млн. автомобила. По данни на ДАИ от 85 000 автомобила, на които са поставени екостикери, половината от тях са категория 1 и 2. 60 на сто от замърсяването на въздуха се дължи на старите печки на дърва и въглища. Той припомни, че общината вече е пуснала обществена поръчка за избор на изпълнител за изработване на методика за въвеждане на зоните. По предварителни разчети поетапното въвеждане може да започне още в средата на следващата година. В процес на подготовка е и План за устойчива градска мобилност.
Участниците се обединиха около необходимостта съветът да бъде наистина работещ орган, чиито действия и мерки да доведат до ефективни решения с измерими индикатори. Те същото така поискаха Общината да засили контрола по наредбите и законите, които регламентират опазването на околната среда. Настоява се за още по-широка публичност и активни кампании за информиране и убеждаване на гражданите. „Без санкции и ясни правила, които да налага общината, няма как да бъдем ефективни“, подчерта от името на участниците Ласка Ненова от BG Бъди Активен. „Това е и нашата цел“, коментира в отговор зам.-кметът по екология. Той прие и предложението на Невена Цветкова от Сдружение „Заедно за дърветата“, за създаване на отдел „Зелена система“.
Членове на Обществения съвет:
1. Инж. Иван Вичков – Общински съветник, Председател на Комисия за „Екология и комунални дейности“ към Общински съвет – Пловдив
2. Аспасия Папазикова – Гражданска платформа „Зелен Пловдив“
3. Борислав Белчинов – Гражданско сдружение „За чист въздух в Пловдив“
4. Ангел Стефанов – Сдружение „Въздух за Пловдив“
5. Милена Найденова – Сдружение „Граждански инициативи за Пловдив“
6. Ивайло Попов – Сдружение „За Земята“
7. Невена Цветкова – Сдружение „Заедно за дърветата“
8. Ласка Ненова – Сдружение „БГ Бъди активен“
9. Веселка Христамян – Платформа „Дишай Пловдив“
10. Д-р Славея Петрова – Пловдивски университет, катедра „Екология и ООС“
11. Доц. Екатерина Вълчева – Аграрен университет, Ръководител катедра „Агроекология и ООС“
12. Георги Велев – Сдружение „Граждански инициативи“
13. Александър Стайков – Изпълнителен директор СНЦ „Бизнесът за Пловдив“
14. Инж. Любозар Фратев – „Граждански комитет за КАВ“
15. Лияна Аджарова – Изпълнителен директор – Енергийна агенция Пловдив
16. Пламен Иванов – Председател на Камара на строителите
17. Добромира Костова – Общински съветник
Районният съд в Пловдив промени мярката за неотклонение от „постоянно задържане под стража“ в „парична гаранция“ на обвиняемия по делото „Дебора“ – Георги Георгиев. Размерът на паричната гаранция е 25 хил. лева. „Магистратите прецениха, че дългият срок, в който е задържан подсъдимият, е отслабил интензитета на онази опасност, която..
Над 63% от местата държавна поръчка в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ за академичната 2025/2026 година са запълнени след първо класиране. Изцяло заети са местата в специалността „Педагогика на обучението по физическо възпитание“ задочна форма на обучение. Приети и записани във висшето училище са 2410 първокурсници, като 1907..
Панагюрище е застрашено от безводие, ако не се направи спешен ремонт на най-компрометираните участъци от водопроводната мрежа. За да не се стигне до воден режи, до дни започва ремонт на съоръженията от Бошуля до помпена станция номер 3. Във видеообръщение, кметът на Панагюрище Желязко Гагов призова жителите на общината да не ползват питейна вода за..
От днес екипи на АДФИ влизат на проверки в държавните горските предприятия в страната. Ние трябва да сме сигурни защо печеливши бизнеси, каквито бяха доскоро те вече не разполагат с достатъчно приходи, за да обезпечат дейността си. Това заяви земеделският министър Георги Тахов и допълни, че МЗХ подготвя искане до КЗК да бъде установено дали има картел..
Наркооранжерия за отглеждане на марихуана разкри полицията в пазарджишкото село Сарая. Модерно оборудваното помещение е открито в къщата на 53- годишен криминално проявен мъж от града. Открити са засадени 161 броя растения от вида на конопа с височина между 120 и 130 сантиметра. Наркооранжерията била много добре прикрита и оборудвана с въздуховоди,..