Новият парламент е по- консенсусен и по- конструктивен от предишните два, заради големите размествания, които претърпя политическото пространство след последните избори и това е една от добрите новини, с които 47-то Народно събрание започва, коментира пред Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов.
Според него профилът на депутатите от Продължаваме промяната няма нищо общо с профила на остриетата на ИТН. Развихрянето на хората на Слави Трифонов взе да приключва, още повече, че тази партия отиде на пето място. Процесите сега се лидират от нови хора и резултатът от това е възпитана, културна атмосфера, оперативност и добър тон. Имахме нужда от това, смята Харизанов. Като малко извинение към предишните два парламента с къси мандати той посочи обществената обстановка тогава, която беше митингова и с призиви "вън".
"Дано този адреналин да спадне, мисля че поспадна и се надявам да е така", посочи анализаторът.
По повод поискания от ГЕРБ мораториум върху поемането на нов държавен дълг до приемането на бюджета, той уточни, че става дума за мораториум върху увеличението на тавана на дълга. Всяка седмица се емитира нов дълг, въпросът е таванът да не се пипа. "Въпросът е, че се влиза в лек конфликт с тезата, че изчезват някъде 8 милиарда лева и те сега ще бъдат осигурени с взимането на нов дълг. След като ГЕРБ вече не са на власт, къде са тези 8 милиарда, да спрат да изчезват и да спрем да задлъжняваме", коментира Харизанов.
Силните ходове на ГЕРБ в новия парламент трябва да бъдат в намирането на тънкия баланс между това да бъде опозиция, но и да подкрепя смислените предложения. Балансът е много тънък, защото смислените идеи носят позитиви за управляващите, но диалогичността е един от начините обществените настроения срещу ГЕРБ да бъдат преодоляни и дори забравени. Гласувеното на пук налива бензин в огъня, а не го кара да изгасне, подчерта той.
Според него час по- скоро трябва да бъдат взети непопулярни решения за преодоляване на Ковид – кризата, каквито се прилагат в другите държави на ЕС – локдаун за неваксинирани, частична задължителна или пълна ваксинация. Непопулярни решения се взимат докато си на върха, но ковид-решенията може да бъдат и поле за общ политически консенсус.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..