За съжаление този път партиите не показаха оригинален подход в тези преговори за съставяне на правителство. На фона на публичното обсъждане на отделни политики, изведнъж се поднасят формули за разпределение на министерствата в бъдещ кабинет. Това са заявки, че нещо остана скрито, заяви в интервю за предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът доц. Стойчо Стойчев.
По думите му заявките, че министерствата ще се дават на определена партия, която ще кадрува в него, носи усещане за допълнителни договорки. "Много бързо се случиха като факт нещата, като че ли са договорени предварително".
Според политолога дали една партия ще се определи като печеливша или губеща, зависи дали ще успее да прокара политиките си, да реализира намеренията си в рамките на това Народно събрание. "Надявам се, че след 3-тите за годината избори най-накрая ще намалее спешността и нещата ще се върнат до степен нормалност", смята политологът.
На въпрос дали президентът Румен Радев ще има силно влияние върху бъдещия кабинет, Стойчев отговори: "Той има консолидираща роля върху 4-те партии като мнозинство. Ще има свързваща роля като алтернатива на модела до момента, тъй като за 3 парламентарни избора тази година не стана ясно кой е алтернативният модел. На президентските избори стана неоспоримо ясно, че Румен Радев е получил кредит на доверие и сега трябва да потвърди лидерството си".
Според политолога ще се сформира стабилно мнозинство, което да работи поне 1-2 години.
Според доц. Стойчо Стойчев ГЕРБ ще бъде ясна опозиция, докато ДПС не са опозиция на всяка цена. "Те дори бюджета на предишното правителство одобриха. Това не би се случило, ако не са удовлетворени някакви техни искания".
Отношенията с Република Северна Македония биха били една от пукнатините пред бъдещото правителство, макар че проблеми има навсякъде, смята политологът. "На 2 пъти преговорите се взривяваха заради междуличностни конфликти, а камо ли за политики. Възможно е конфликтите да са толкова много, че 1-2 месеца да има много сблъсъци, като един от тях ще е РСМ. Ако външната политика наистина отиде при ИТН, ще се получи така, че партия на няколко месеца ще решава дългогодишен конфликт", смята още политологът.
Цялото интервю на Емил Костов със Стойчо Стойчев е в прикачения файл.
Агресията в юношеската възраст може да се приеме в рамките на нормалното, когато става дума за отделни пререкания или сбутвания, особено при момчетата, които понякога не могат да сдържат емоциите си. Неприемливо и ненормално обаче е, когато група деца тормозят един или повече връстници и то в продължение на дълго време. Това е тормозът в..
С проектозакон беше предвидено БНТ и БНР да бъдат финансирани от Фонд „Радио и телевизия“ . „ Да заработи фонд „Радио и телевизия“ трябваше да се въведе една такса „Радио и телевизия“, която щеше да се начислява на електромер “ – заяви в интервю за Радио Пловдив бившият депутат Антон Кутев. „ Това, разбира се, не сработи. И..
Протестът на „Възраждане“ в столицата днес не успя да стане водеща новина, въпреки анонсите на представители на партията и призивите за всенародно недоволство пред сградата на парламента. Какви са възможните продължения на тази активност и ефектите от нея? Не вярвам да имат голяма подкрепа в бъдещи протести срещу приемането на еврото...
Предложението при установен преразход на бюджета на Здравната каса за болничната помощ в средата на годината, да бъдат намалени цените на всички клинични пътеки е скандално и дискриминационно и ще се отрази както на лечебните заведения, така и на пациентите. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" Красимир Грудев, председател на..
Щаб, който работи по роблемите със замърсяването на въздуха в Пловдив е създаден на последната градска среща на партия "Продължаваме промяната", съобщи пловдивският депутат Стою Стоев в програма "Точно днес". Той обясни, че причината е абсолютното безхаберие на властимащите, които не обръщат внимание на този проблем. "Замърсеният въздух, който се..