Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвъртата вълна утихва, болниците в Пловдив редуцират ковид легла

Болниците започват да намаляват разкритите легла за лечение на болни от ковид. Днес РЗИ връчи заповедите с корекциите, като леглата от 1005 за пациенти в неусложнено състояние се редуцират на 864. Броят на разкритите легла за интензивно лечение се запазва на 140.

Намаляването на леглата е във връзка с трайната тенденция на спад в заболеваемостта на 14-дневна база. Двуседмичната заболеваемост днес е  377,85 на 100 000 души население.

306 са новите случаи на COVID-19, регистрирани в Пловдивска област за периода 4-6 декември. В болница се лекуват 41 пациенти, а на домашно лечение са 267. Сред новозаразените няма медици. В 4 училища са диагностицирани 4 нови носители, в едно детско заведение – 1.

Хоспитализираните пациенти от Пловдивска област към днешна дата са 577,  като 500 са неусложнените случаи, 77 - на интензивно лечение, 50 от тях са интубирани. Осем от пациентите на интензивно лечение са имунизирани срещу коронавирусната инфекция.

В резултат на COVID-19 са починали 16души – от 55 до 87-годишна възраст. Единствено при мъж на 69 придружаващи заболявания не са отразени. Две жени – на 80 и 81 г., и мъж на 86, са имали поставена ваксина, останалите са били без проведена имунизация.

През изминалото денонощие от Центъра за Спешна медицинска помощ са отговорили на 168 повиквания. От тях 21 са свързани с COVID-19. В Пловдив са хоспитализирани 8 души, в областта - 4. На домашно лечение са оставени 8.

Активните случаи в областта са 2819. На домашно лечение са 2242. Под карантина са поставени 3699.

Според Националната информационна система случаите на инфекцията в областта от началото на епидемията са общо 62 687. Оздравелите са 56 281. Починали – 3587. 

Само 7 области в страната остават в тъмночервената зона по показател 14-дневна заболяемост на 100 хил. души население. Това са областите Враца, Габрово, Монтана, Перник, Русе, Софийска област и София-град. 

В жълтата зона, със заболяемост до 250 на 100 хил. души население, освен област Кърджали вече е и област Силистра.

В червената зона, където 14-дневната заболяемост е от 250 до 500 на 100 хил. души, към днешна дата се намират областите Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Добрич, Кюстендил, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Разград, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол.

Спада и заетостта на болничните легла за пациенти с COVID-19. Към 5 декември 2021 г. 38% са свободните легла. 38,6% са свободните легла за консервативно лечение на пациенти с коронавирусната инфекция, а от интензивните легла в страната свободни са 32,3%.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Всеки ден през юли по 10 сигнала до пожарната в Пазарджик и областта

10 нарушители са засечени в рискови за пожари територии в област Пазарджик само през месец юли. Самоличността им е установена и са съставени 10 акта за административни нарушения, съобщават от МВР в Пазарджик.  Оттам отчитат, че през последния месец екипите на пожарната в Пазарджик са участвали в 312 са произшествията в града и областта. 23 от..

публикувано на 01.08.25 в 18:04

Заловиха шофьора, провесил детето си през люка на колата

Пловдивската полиция установи шофьора, върху тавана на чиято кола бе заснето качено дете.  Проверката бе предприета след шумния отзвук от публикуваните кадри в социалните мрежи, от които се вижда показало се дете през люка на лека кола в движение. Изяснено е, че опасната ситуация е възникнала на ул. „Македония“ в   Пловдив около 22.00ч. на 28..

обновено на 01.08.25 в 16:05

ВАС отмени разширението на Синята зона в Смолян

Върховният административен съд (ВАС) отмени решение на Общинския съвет в Смолян за разширяване на Синята зона в града. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Платеното паркиране бе въведено през октомври миналата година за още 11 паркинга в Смолян.  Делото бе образувано от адв. Елена Радева – общински съветник от групата „Нашият Смолян“...

публикувано на 01.08.25 в 16:04

Хулигани поругаха войнишки паметник в Пазарджик

Неизвестни хулигани са поругали паметника на 27-ми Чепински пехотен полк, разположен върху терен от бившите казарми в Пазарджик.  Счупени са паметни плочи с имената на жертвите във войните. Сигнал за вандалската порява е подаден на местни органи на властта от секретаря на Областния съюз на офицерите и сержантите от запаса Димитър Шулев. Той..

публикувано на 01.08.25 в 15:47

Младеж предизвика умишлен пожар в с. Сарая край Пазарджик

Пазарджишките криминалисти арестуваха мъж,  причинил умишлен пожар в два съседни имота. Няколко часа след полунощ е пламнал огън в имотите, собственост на съседи от близкото село Сарая.  Незабавно изпратените противопожарни екипи своевременно загасили огъня преди да се разпространи, а на мястото веднага започнал оглед за установяване на..

публикувано на 01.08.25 в 14:35