Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заболеваемостта ще се повиши с връщането на децата в клас

Снимка: Стопкадър, БНТ

Пада като цяло нивото на заболеваемост от Ковид-19 у нас, нов щам притеснява лекарите, повече за връщането на децата в училище, и дали това е предпоставка за нови случаи, темата за пандемията в разговор с вирусолога доц. Любомира Николаева - Гломб от НЦЗПБ.

В червената зона, където 14-дневната заболяемост е от 250 до 500 на 100 хил. души, към днешна дата се намират областите Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Добрич, Кюстендил, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Разград, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол. Спада и заетостта на болничните легла за пациенти с COVID-19.

Доц. Гломб каза, че най-вероятно всички ваксинирани имат защита срещу Омикрон, но науката скоро ще се произнесе по този въпрос. 

"Оскъдното количества данни, с които разполагаме показват, че ваксините действат, и то по същия начин, както при Делта, трябва да има завършен имунизационен курс, а ако са минали 6 до 8 месеца е важно да се постави усилваща доза", посочи д-р Гломб. Тя допълни, че за повечето неваксинирани у нас, които са около 70% съветът би бил: "Научните факти сочат, че преболедувалите е добре да знаят, че имунитетът е различен при различни хора и, освен, че зависи от индивидуалните особености, то зависи и дозата, с която са били инфектирани. Всички те, трябва да се ваксинират в рамките на три до шест месеца, след като са преболедували. Характерното за коронавирусите е, че имунната система сякаш забравя срещата с вируса, и затова трябва да се напомня периодично, че се познават.

"Омикрон става доминиращ в Южна Африка, но и в страните от южната част на Африка, като там има удвояване на случаите, нещо което не постигна Делта. Забелязва се, че не боледуват тежко хората, но пък 10% от легловата база в Южна Африка е заета от деца", съобщи доц. Гломб.

По повод на връщането в училище на учениците от 5 до 12 клас: В интерес на истината, аз не съм от най-големите оптимисти и мисля, че ще се повиши малко заболеваемостта. Присъственото обучение е най-важно, но за да се в безопасност, то трябва да има три нива на тази защита. Първо е в семейството, където трябва да са ваксинирани, после в училщната среда повече ваксинирани учители и персонал, на трето място е безопасна околна среда - като дезинфекция в училище, и на 4-то място е периодичното тестване на учениците, както и в Европа. 
Грипна вълна тази година ще има, но тя ще бъде регистринана януари, за разлика от м.г., когато грип не бе разпространен, каза вирусологът.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04