„Решението на депутатите за влизане в зала без „зелен“ сертификат не е адекватно и не съответства на елементарните изисквания за противоепидемична политика. Не може да караме децата, учениците, преподавателите да ходят с маски, а те да не го правят. Това е демотивиращо за обикновените хора“. Това заяви акад. Богдан Петрунов.
По думите му, у нас има двоен стандарт с предлагането на решения, за които няма контрол по изпълнението. Сертификатите, които МЗ е въведе за наличието на антитела, също е крайно несериозно и ненаучно.
„Европейският център за контрол на заболяването категорично обяви, че издаването на такива сертификати е неправилно и няма изразна единица, която да покаже дали сме защитени или - не. Това е строго индивидуален процес. И обратно – въвеждането на сертификатите за антитела демотивира хората и те започнаха да правят опашки за тестове, вместо да се имунизират. Това довежда до разпространение на инфекцията“.
Акад. Петрунов бе категоричен, че България е единствената страна в света, която има „зелен“ сертификат за титър на антитела, което е недопустимо и не е трябвало да се случва.
С оглед на презвикателството омикрон, ваксинацията в момента е изключително важна за предпазване здравето на хората и предоствратяване на смъртността. Затова не трябва да се изчаква разработване на нова ваксина.
„Приложението на ваксината създава т.н. трениран имунитет – ние подготвяме имунната система да реагира много по-адекватно и към новите варианти, не само спрямо алфа варианта, от който е създадена. Вероятно догодина ще имаме и ваксини за новите варианти, което е съвсем нормално, и ще се наложи да се ваксинираме. Мутацията на вируса е биологичен процес, няма да спре и ние трябва да бъдем подготвени.“
По думите на акад. Петрунов, третата доза е от съществено значение, за да засилим имунитета си през зимния период, когато има нова опасност от развиване на пандемична ситуация.
Епидемията намалява, но не намалява смъртността, която е най-сигурен показател за хода на заразата. Не по-малко от 15% от хората, които са в интензивните отделения ще останат живи. Далеч не сме победили още пандемията, а другото са „бодряшки приказки“.
Решението за връщане на учениците в училище е добър ход, за да не останат неграмотни. Въвеждането на обучение на ротационен принцип – онлайн и присъствено за по две седмици дава добри резултати по света, подчерта акад. Петрунов.
Той бе категоричен, че страната ни не може да бъде изолиран остров и омикрон ще бъде регистриран и в България. „Вероятно той вече циркулира тук, но още не е потвърден. Засега протича по-леко, в сравнение с делта варианта. Но ние трябва да свикнем, че докато не се достигне до глобално имунизационно покритие от 80-90% от населението, ние няма да можем да излезем от това състояние“.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..