Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксинация, а не бодряшки приказки, ще спре пандемията

„Решението на депутатите за влизане в зала без „зелен“ сертификат не е адекватно и не съответства на елементарните изисквания за противоепидемична политика. Не може да караме децата, учениците, преподавателите да ходят с маски, а те да не го правят. Това е демотивиращо за обикновените хора“. Това заяви акад. Богдан Петрунов.

По думите му, у нас има двоен стандарт с предлагането на решения, за които няма контрол по изпълнението. Сертификатите, които МЗ е въведе за наличието на антитела, също е крайно несериозно и ненаучно.

„Европейският център за контрол на заболяването категорично обяви, че издаването на такива сертификати  е неправилно и няма  изразна единица, която да покаже дали сме защитени или - не. Това е строго индивидуален процес. И обратно – въвеждането на сертификатите  за антитела демотивира хората и те започнаха да правят опашки за тестове, вместо да се имунизират. Това довежда до разпространение на инфекцията“.

Акад. Петрунов бе категоричен, че България е единствената страна в света, която има „зелен“ сертификат за титър на антитела, което е недопустимо и не е трябвало да се случва.

С оглед на презвикателството омикрон, ваксинацията в момента е изключително важна за предпазване здравето на хората и предоствратяване на смъртността. Затова не трябва да се изчаква разработване на нова ваксина.

„Приложението на ваксината създава т.н. трениран имунитет – ние подготвяме имунната система да реагира  много по-адекватно и към новите варианти, не само спрямо алфа варианта, от който е създадена.  Вероятно догодина ще имаме  и ваксини за новите варианти, което е съвсем нормално, и ще се наложи да се ваксинираме. Мутацията на вируса е биологичен процес, няма да спре и ние трябва да бъдем подготвени.“

По думите на акад. Петрунов, третата доза е от съществено значение, за да засилим имунитета си през зимния период, когато има нова опасност от развиване на пандемична ситуация.

Епидемията намалява, но не намалява смъртността, която е най-сигурен показател за хода на заразата. Не по-малко от 15% от хората, които са в интензивните отделения ще  останат живи. Далеч не сме победили още пандемията, а другото са „бодряшки приказки“.

Решението за връщане на учениците в училище е добър ход, за да не останат неграмотни. Въвеждането на обучение на ротационен принцип – онлайн и присъствено за по две седмици дава добри резултати по света, подчерта акад. Петрунов.

Той бе категоричен, че страната ни не може да бъде изолиран остров и омикрон ще бъде регистриран и в България. „Вероятно той вече циркулира тук, но още не е потвърден. Засега протича по-леко, в сравнение с делта варианта. Но ние трябва да свикнем, че докато не се достигне до глобално имунизационно покритие от 80-90% от населението, ние няма да можем да излезем от това състояние“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Румен Драганов

Пловдив е изключително впечатляващ за чуждите туристи

Какъв летен туристически сезон изпращаме и колко гости от България и чужбина посрещнахме? Питаме в програма "Ден след ден" - проф.  Румен Драганов  от Института за анализи и оценки в туризма.  В Световния ден на туризма, 27 септември,  Драганов подчерта, че изпращаме много добър сезон, може би най-добрият сезон за последните няколко години...

публикувано на 27.09.24 в 14:48

България трябва активно да влияе на общественото съзнание в РСМ

Скопие създаваше псевдопроблеми негативен отенък, които да отвличат вниманието от истинските проблеми пред членството в ЕС. Тъкъв беше и измисленият проблем с непоставянето на знамето им при неофициалната среща на президентните на двете страни. Целта на този маньовър беше да се покаже, че България е страната, която саботира диалога и пречи на..

публикувано на 27.09.24 в 10:42

20 на сто по-малка и по-скъпа гроздова реколта в Пловдивско

"Това беше изключителна от гледна точка на предизвикателствата година. В нашия край, слава на Бога, нямаше градушки и други природни бедствия, но пък за сметка на това горещините бяха страшни".  Такава равносметка прави Георги Джингаров, лозар и винопроизводител от Брестовица. По думите му, ако нашите предци са наричали част от дните през юли..

публикувано на 27.09.24 в 10:19

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет след 27.10.

Костадин Димитров не отговори дали ще остане кмет на Пловдив след парламентарните избори на 27 октомври. Той е включен на второ място в листата на ГЕРБ - СДС за Пловдив град след лидера Бойко Борисов. В интервю за Радио Пловдив Костадин Димитров обясни решението си така: "Нямах колебания дали да се включа в листата, защото за 10 месеца имах много..

публикувано на 26.09.24 в 15:39
Георги Георгиев

ГЕРБ ще води кампания с адекватни послания

Предизборната кампания трябва да бъде по същество. Ние нямаме предизборна програма, а програма за управление,  която представяме по време на предизборната кампания, заяви в програма "Точно днес" третият в листата на ГЕРБ-СДС за предстоящия парламентарен вот и депутат в 50-то Народно събрание Георги Георгиев.  По думите му още на предишните..

публикувано на 26.09.24 в 11:33