Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четворната коалиция оперетно напомня тройната, но без мисия

Формирането на управленската коалиция не съответства на най- добрия опит, дори в България, смята създателят на Института за паразна икономика доц. Красен Станчев. По думите му се възпроизвежда тройната коалиция, в която отделните партии отговарят за оттелни ресори в държавното управление. 

"Когато БСП вземе социалната потика и това е партийна отговорност, а зелените вземат министреството на околната среда и водите и това е партийна отговорност, то тогава тези министри ще защитават свои идеологически пристрастия, което означава , че в областта на социалната политика и в областта на околната среда ще има много ирационалност."

Красен Станчев коментира, че балансиране от страна на финансивия министър в лицето на Асен Василев, който се спряга за поста, е хипотеза, но той говори неверни и неправилни или невъзможни неща. Например за нивото на безработица, което било най- ниско сега, което не е вярно, както и за това, че няма да се променят данъци, но  през повишаването на максималния осигурителн доход се прави точно обратното. Освен това ще има много промени в данъците в областа на акцизите, правата за замърсяване и за въглеродни емисии. Вероятно нама да се стигне до вдигане на акцизите на горивата, но за всичко останало ще важи.

 "Не можете да обещавате нещо, само защото искате да агитиране за щастие. Това не е рационално поведение".

Красен Станчев посочи като пример за рационална програма преговорите за съставяне на правителството на Димитър Попов през 1991-ва година. Но там това , което се обещава е със срок от три месеца, а това обещава, сякаш ще е на правителството ще е на власт 14 години и не е ясно как те ще се управляват.

 За разлика от тройната коалиция, която имаше мисия да влезем в ЕС, сега център на мисията няма. 

Цялото интервю можете да чуете в прокачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39