"Този път имахме възможност да видим изкопите и да си направим частични заключения. Направените изкопи в сградата са три, от които единият е изцяло в съвременни пластове. Другият е с дълбочина 4.50 м. и личи, че има нарушение на археологически пластове. В третия има открити два мраморни блока. Не мога да кажа какво точно е нарушено, тъй като не съм влизала вътре, но със сигурност в по-големия изкоп има нарушени горели деструкции и подови нива. В изкопите е опасно да се влиза". Това заяви археологът София Христова след повторната инспекция на експерти за случващото с двете сгради под земята на ул. "Княз Александър Батенберг".
По думите й, изкопите не са направени за укрепване на конструкциите на сградите, защото са безформени. Единият от тях - 4.50 м. е доста дълбок. Носещите стени на сградата са масивни и здрави и не е ясно какво точно е трябвало да се укрепва. В момента тече разследване на МВР и не може засега да има становище по въпроса.
Христева обаче подчерта, че изкопите са направени скоро и в продължение на 2-3 години. Това тепърва ще бъде установявано.
"Докато не вляза вътре и не разчистя, не мога да съм сигурна, че намерените части са седалките от Стадиона. Може да бъдат камъни от самия Стадион, които са преизползвани за други сгради - средновековни или византийски и т.н. Пространстото, в което те са открити, е малко и няма ясна видимост".
Христева бе категорична, че археологията е изгубена завинаги и двете мраморни плочи са нарушени. Като аргумент тя посочи, че собственикът на сградата е нямал право да извърши каквато и да е изкопна дейност, дори и аварийна, без присъствието на археолог. Зоната се води "бяла" и е защитена, подчерта Христева.
"Това, което виждам е, че освен че той е разрушил основите на сградата, той не я укрепва с изкопите, а я разрушава. Това е опасно и незаконно, защото разрушава и културни пластове и всичко, което е извършил е незаконно".
Христева подчерта, че в скоро време очаква, на база на няколкото комисии от Общината и от Министерството на културата, да получи задание какво да се прави и тя лично да влезе в двата изкопа и да получи ясна представа какви структури и от кой период са разрушени.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..