Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Мирянци готвят нов протест срещу добива на пясък и чакъл

Жителите на пазарджишкото село Мирянци готвят нови протести срещу дейността на фирмата концесионер, която добива пясък и чакъл в землището на селото.

Според местните хора, изкопните работи се извършват над допустимата дълбочина, което предизвиква разместване на земните пластове и пропадане на къщите им.  

С проблема  са запознати всички държавни институции, но повече от половин година няма никаква реакция, каза Кирил Ламбрев от инициативния граждански комитет:

Искаме една адекватна, нормална проверка от независими експерти. Сезирали сме всички институции.  Максималната дълбочина на добив е 14 метра, а хората, които работят там казват, че са копали на 30.  По данни на специалисти се наблюдава процесът суфозия, който предизвиква пропадането на нашите къщи. Призовавам институциите да обърнат внимание, тъй като проблемът е голям, а хората са изнервени. В противен случай излизаме на гражданско неподчинение - блокираме кариерата, пътища, мостове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Безразсъден джигит хвърчи с 209 км/ч. по междуселски път

Шофьор е засечен да кара с 209 км/ч между пазарджишките села Звъничево-Братаница-Ветрен дол, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов.   Ограничението на този път извън населените места е 90 км/час, което означава, че безразсъдният шофьор е хвърчал със 119 км/ч. над  разрешеното.  Наказанието за това е глоба от 1200 лв. В..

публикувано на 09.04.25 в 15:02

Доживотна присъда за убиеца на Ангел от Пазарджик иска Прокуратурата

Доживотна присъда без право на замяна поиска прокуратурата за 19-годишния Никола Райчев, който е  обвинен за убийството на Ангел Здравков, извършено на 29 септември 2023 година в Пазарджик . Райчев е обвинен в умишлено убийство по особено мъчителен за жертвата начин - нанесъл му е две прободни рани с нож, като вторият удар е бил фатален. Като причина за..

публикувано на 09.04.25 в 14:38

Бюджетът на Пловдив ще е с 30 млн. лева повече от миналогодишния

Бюджетът на Пловдив за тази година ще бъде малко над 715 милиона лева. Това е ръст с 30 милиона лева от 2024 г., обяви кметът Костадин Димитров.  Увеличението идва от по-голямата сума за държавно делегираните дейности, която е за над 446 млн. лв.  По-малко от 2024 г. обаче е сумата от местни приходи е тя е в размер на 268 млн. лв. Причината е..

обновено на 09.04.25 в 14:04

Второ починало дете в Белащица, община "Родопи" обяви траур утре

Община "Родопи“ обявява Ден на траур в памет на две деца, починали в село Белащица в рамките само на няколко дни. Едното дете почина на 4 април след стоматологична операция, а вчера в УМБАЛ "Св. Георги" е починало и 4-месечно бебе, лекувано от пневмония.  Кметът на Белащица Трендафил Бакалов разказа, че момиченцето е боледувало от..

обновено на 09.04.25 в 13:53

В Графа почетоха делото на първия командир на авиобазата

В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.  Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..

публикувано на 09.04.25 в 13:33