Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Важна е гражданската активност към новото управление

| обновено на 14.12.21 в 10:18

След три избора и шест неизпълнени мандата седмият стана факт с полагане на клетва в Народното събрание от новия Кабинет.

Версията за подобрен управленски механизъм на държавата предложи усмихнатият премиер Кирил Петков. Обеща да е министър на всички българи. Обеща да остане пръв между равни за отборното постигане на формулираните цели. Поиска опозицията зорко да следи стъпките управляващите и да не спира с критиките. И сподели увереност, че след четири години България да бъде едно съвсем различно място.

Между надеждите и скептицизма около безоблачното влизане в новите костюми на властта от коалиционните партньори, ценностните отстояния, гравитацията на управлението и заявките, които дадоха победители и опозиция, говорим с Румяна Дечева - председател на Европейската асоциация за защита на човешките права.

Тя каза, че онова, с което трябва да се поздравим като граждани на България е, че след три избора и два отказа за управление, все пак стигнахме до там - да има политическа воля да ни представляват. 

Заленият сертификат и първата заявка на Кирил Петков: "За мен това е единственият начин да се пътува и да се работи. Това дава свобода и да сме активни професионалисти. В света, не само в ЕС тези "зелени сертификати" показват отговорност и желание да продължим да работим заедно. Важно е нашата демократична воля да се превръща в демократични процеси." 

"Трябва да дадем 100 дни на доверие към новото правителство", каза още Дечева. Тя посочи, че този флуиден баланс, може би ще бъде онази ситуация и среда, в която ще има нужда от нашето участие. 

"Това управление представлява 20% от всички хора, които сме на списъците, и 80 % не са представени, те имат нужда от нашето участие", допълни още Дечева. По думите й ще се отвори възможност да се намесим в управлението, като граждани. 

"В нашата страна проблемите не са толкова икономически, при нас огромният проблем е липсата на политическа култура, съотвестваща на европейски граждани", смята Румяна Дечева. По думите й промените в изборното законодателство са едно от най-добрите неща, които ни се случиха през последните няколко години. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Очаква се 20 % ръст в онлайн пазаруването по празниците

Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че  онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията.  Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..

публикувано на 16.12.24 в 16:48

Пускат движението по Бетонния мост в четвъртък или петък

Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..

публикувано на 16.12.24 в 16:09

Всяко правителство е политическо, няма равно отдалечени премиери

„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..

публикувано на 16.12.24 в 15:59

Бавното четене срещу колективната глупост

Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..

публикувано на 16.12.24 в 10:02

"Разместване" е думата на 2024-та година

"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев.  "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..

публикувано на 16.12.24 в 09:35