"Не чух при представянето на Кабинета нещо ново, в сравнение с преговорите на експертните комисии, нито нещо ново записано във вече излязлото коалиционно споразумение. Не бях изненадан от гласуването и ако продължа по-назад, четейки споразумението в частта му "Икономика и финанси", наблюдаваме същия начин на мислене и същите мерки, както при актуализацията на бюджета за 2021 г. Това не е изненадващо, защото тогава бяха същите хора - служебният финансов министър Асен Василев, а най-акивните групи бяха същите в бюджетната комисия - ИТН, БСП и ДБ". Това заяви икономистът от Експертен клуб за икономика и политика Стоян Панчев.
По думите му, по много теми новото Правителство дава голяма заявка, но и си оставя "вратичка".
"Премиерът казва, че ваксинацията е приоритет, но не казва - първата ми стъпка ще е да заздравя контрола върху зеления сертификат, нито, че ще направи голяма ваксинационна кампания. Той казва, че за неговите хора в МС ще се изисква "зелен сертификат", т.е. оставят се вратички за фактическото действие".
Панчев подчерта, че не е ясно, какво ще се случи сега с капиталовата програма на Правителството, от която се очертава голямо харчене. Немалка част от добрите приходи в бюджета идват не толкова от добрата работа на митниците и НАП, а от това, че има висока инфлация.
"Очакването е, че когато има по-висока инфлация, има и по-високи приходи в бюджета".
За новата структура на Министерството на икономиката, Панчев заяви, че подходът с разделянето му на две министерства е иновативен. Той обаче уточни, че е скептичен за Министерство на икономиката, тъй като е известно, че едно Министерство нито може да създава иновация, нито може държавата да управлява добре по-голямата част от предприятията и затова те трябва да бъдат приватизирани.
"Корнелия Нинова говореше по-малко за държавните предприятия, а повече - за социалната част от програмата на Кабинета. Вчера тя даде най-добрата заявка, че няма да си позволи повишаване на битовите сметки за парно и ток и то, след като вчера КЕЕВР излезе с прогнози за повишение около 13% на електрическата енергията. Хората ги интересува много повече това, какво ще стане със сметките им, отколкото това, какви иновации ще направи министерството. Тя вчера даде най-добрите политически и икономически заявки".
Като пример, Панчев даде и заявката за увеличаване прага за регистрация на ДДС за малките фирми, както и идеята да се разшири програмата за хранителните ваучери.
Чуйте повече от звуковия файл:
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..
Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..
Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено. Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето . За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..