Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв Европейски съюз искате?


Какъв да бъде Европейският съюз, в каква посока да се промени общността и какви промени се налагат в България? Около тези въпроси вървя днешната дискусия в пресклуба на БТА в Пловдив. Тя бе в рамките на проекта „Български гласове за Европа, който БТА изпълнява с подкрепата на Европейския парламент. Участваха представители на местната и централната власт, на бизнеса и на неправителствени организации, ръководители на образователни институции. 

Стари проблеми, които засега нямат решение, като различното субсидиране на земеделската продукция в рамките на ЕС, споровете към федерация ли да върви общността или да остане съюз на национални държави, бяха отново поставени на дискусията. Заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов изтъкна необходимостта България да завърши интеграцията си в Европейския съюз с влизането в Шенген и Еврозоната:

"Реално ние не сме напълно интегрирана страна и тук има още много какво да свършим. Бидейки част от най-богатия съюз в света и втора икономика, е логично ние да искаме да имаме максимален достъп до този пазар"

Евродепутатът Ангел Джамбазки приема едната цел, но отхвърля другата:

"За Шенген съм съгласен. Това ще бъде полезно за българския бизнес, защото най-малкото транспортният бизнес ще може да оперира много по-бързо.

По отношение на еврото обаче, съм силно скептичен. Защото еврото ще бъде политически механизъм, а не финансов и пазарен. И еврото, и Европейската икономическа зона се използват в момента политически да притискат общества и държави, които по някакъв начин преследват своя политика:

 Ректорът на Аграрния университет в Пловдив проф. Христина Янчева даде пример за успешна и полезна интеграция в рамките на висшето образование в ЕС:

"Тази инициатива е създаване на алианси от университети в различни региони на Европа. Това дава възможност за свободно движение на нашите студенти, докторанти и преподаватели да могат да работят, използвайки всички условия на ЕС".

В същото време бизнесът остава основно заинтересуван от професионалното средно образование, защото то му осигурява работната ръка. Красимир Костадинов, председател на областното представителство на Камарата на строителите и собственик на голяма строителна фирма:

"Това, което можем да искаме от Европа, е да се отпуснат средства, които да обновят на 100 процента базата на професионалните училища, които обучават кадри за нашия бранш. Условията за обучение в тях са отпреди 30-40 години".

Агросубсидиите в Европейския съюз или трябва да се изравнят, или да отпаднат. Това предложи фермерът Красимир Кумчев по време на дискусията. Само 20 на сто от земеделската продукция на българския пазар е собствено производство и различното субсидиране е една от основните причини за това, изтъкна Кумчев. Той отбеляза също, че важността да имаш достатъчно собствено производство на храни е проличала в кризи на доставките, които претърпяха наскоро някои страни, сред които и Великобритания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55

Ще работя приоритетно по обектите с осигурено финансиране

Инж. Хакъ Сакъбов е новият заместник-кмет с ресор строителство и общинска собственост в Община Пловдив. "Ресорът наистина не е лек, но не знам в Община Пловдив да има лек ресор", каза в първото си интервю за Радио Пловдив инж. Сакъбов. Той подчерта, че като приоритет в неговата работа ще бъдат обектите с осигурено финансиране, които имат конкретни..

публикувано на 12.02.25 в 08:24
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17