Дългогодишното потискане на цените на електроенергията-изкупните, за да може да са ниски и крайните-за битовите потребители на регулирания пазар, води до тежки изкривявания на всички нива - и при производството, и в ползването на енергия. От една страна са недоволни инвеститорите - особено в инсталации, ползващи възобновяеми източници на енергия и разчитащи на субсидиране. От друга това забавя и демотивира редица процеси на опазване на околната среда чрез въвеждане на щадящи енергийни технологии, както и на по-икономично ползване на електроенергия чрез цялата верига на средства за това - от по-модерни електроуреди - до енергийно ефективни сгради. Николай Ялъмов, който е заместник-председател на Националната асоциация Биомаса, аналзира ситуацията от гледната точка на собственик на централа, изгаряща биомаса:
"Държавата над 10 години потискаше цената на електроенергията и сега тя отиде до равновесните европейски нива. Високата цена на електроенергията е факт, но спрямо нивото, от което ние тръгваме, за нас наистина е доста по-шокиращо. Ако погледнете в исторически план, в последните 10 години в Европа цената е с не повече от 30% по-ниска, спрямо сегашните нива, а не както в България - няколко пъти". Това заяви Николай Ялъмов - заместник-председател на Националната асоциация Биомаса.По думите му, европейците са по-далновидни, тъй като заради дълго поддържаната цена на по-високо равнище в ЕС, те са имали над 10 години време за всякакви видове спестяващи мерки - соларни покриви, микро-, макро- и др. централи на биомаса, вятърни и соларни паркове на биомаса - държавна собственост.
"Дългото взимане на енергийни мерки води до това, че на практика те потребяват много по-малко енергия от нас и дори да се вдигне цената с 20 или 30%, ударът там не е така шоков. При нас потискането на цената води до два ефекта - никой не взима мерки, защото цената е нереално ниска и той плаща малко, не защото потребява малко, а защото му е евтино. При шоково вдигане на цената с няколко пъти вече не е евтино, а в същото време не са взети никакви енергийни мерки. Това е ситуацията".
Алъмов посочи още, че от КЕВР на практика от 7-8 години са потиснали изграждането на всякакви централи от биомаса с аргумент, че това не е държавна политика и под фалшивия надслов "ние няма да вдигаме цената на тока и тези скъпи централи на нас не ни трябват", всъщност са направили две неща - в областта на изгарянето на биомаса моделът е останал недофинансиран, а в областта на ферментационните централи - са поставили почти неизпълними условия - 50% от суровината, влизаща в процеса, да бъде отпадък от животни /в случая кравешки тор/.
"Тъй като той във ферметационния процес доставя дрождите за ферментация, но технологично не е необходимо той да е 50% и по този начин те потиснаха процеса на изграждане на ферментационните централи".
Чуйте звуковия файл:
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..