Дългогодишното потискане на цените на електроенергията-изкупните, за да може да са ниски и крайните-за битовите потребители на регулирания пазар, води до тежки изкривявания на всички нива - и при производството, и в ползването на енергия. От една страна са недоволни инвеститорите - особено в инсталации, ползващи възобновяеми източници на енергия и разчитащи на субсидиране. От друга това забавя и демотивира редица процеси на опазване на околната среда чрез въвеждане на щадящи енергийни технологии, както и на по-икономично ползване на електроенергия чрез цялата верига на средства за това - от по-модерни електроуреди - до енергийно ефективни сгради. Николай Ялъмов, който е заместник-председател на Националната асоциация Биомаса, аналзира ситуацията от гледната точка на собственик на централа, изгаряща биомаса:
"Държавата над 10 години потискаше цената на електроенергията и сега тя отиде до равновесните европейски нива. Високата цена на електроенергията е факт, но спрямо нивото, от което ние тръгваме, за нас наистина е доста по-шокиращо. Ако погледнете в исторически план, в последните 10 години в Европа цената е с не повече от 30% по-ниска, спрямо сегашните нива, а не както в България - няколко пъти". Това заяви Николай Ялъмов - заместник-председател на Националната асоциация Биомаса.По думите му, европейците са по-далновидни, тъй като заради дълго поддържаната цена на по-високо равнище в ЕС, те са имали над 10 години време за всякакви видове спестяващи мерки - соларни покриви, микро-, макро- и др. централи на биомаса, вятърни и соларни паркове на биомаса - държавна собственост.
"Дългото взимане на енергийни мерки води до това, че на практика те потребяват много по-малко енергия от нас и дори да се вдигне цената с 20 или 30%, ударът там не е така шоков. При нас потискането на цената води до два ефекта - никой не взима мерки, защото цената е нереално ниска и той плаща малко, не защото потребява малко, а защото му е евтино. При шоково вдигане на цената с няколко пъти вече не е евтино, а в същото време не са взети никакви енергийни мерки. Това е ситуацията".
Алъмов посочи още, че от КЕВР на практика от 7-8 години са потиснали изграждането на всякакви централи от биомаса с аргумент, че това не е държавна политика и под фалшивия надслов "ние няма да вдигаме цената на тока и тези скъпи централи на нас не ни трябват", всъщност са направили две неща - в областта на изгарянето на биомаса моделът е останал недофинансиран, а в областта на ферментационните централи - са поставили почти неизпълними условия - 50% от суровината, влизаща в процеса, да бъде отпадък от животни /в случая кравешки тор/.
"Тъй като той във ферметационния процес доставя дрождите за ферментация, но технологично не е необходимо той да е 50% и по този начин те потиснаха процеса на изграждане на ферментационните централи".
Чуйте звуковия файл:
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...