Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Мишев с книга за растенията в народната култура

| обновено на 28.12.21 в 16:46
Снимка: Личен архив

„77 и половина чудни растения. Народна вяра, магия и лечение“ е книга за магията на растенията и тяхното място в живота, и духовния свят на хората. Народните традиции, обреди и познание са начин на общуване с природата. Книгата разглежда мястото на растенията, в различните вярвания и обреди. Как човекът е търсил помощта на растенията в най-различни житейски ситуации, от които лечението е една част, но една много малка част.

Растенията присъстват в нашия живот, в най-различни аспекти. От босилека, който използваме за здраве, и с помощта на който поръсваме домовете си със светена вода, до здравеца, с който украсяваме менчетата за вода, която използваме също с подобни, благославящи цели. До дряна, от който правим сурвачките. Бъдника, който е най-вече, от дъбов пън или от дъбова дървесина. През най-разлини други растения, които са били използвани за предизвикване на любов, както са обичника и омайничето, до растения, които са били търсени като помощ за късмет, за благоденствие, за предпазваме на дома, каквито са самодивското сито или решетката“, разказва д-р Георги Мишев.

Специалното в тази книга е това, че за първи път на едно място са събрани толкова много сведения за ролята на растенията в духовния ни живот, в обредите, във вярванията, в различни предания. В книгата акцентът е поставен върху българската народна традиция, но тъй като ние българите, сме в непрекъснат контакт и в наши дни, и в миналото с най-различни други народи и култури, в книгата са включени и различни препратки, направени са различни паралели със подобни вярвания и обреди, както от близки на нас народи, като сърбите така и от малко по-далечни народи, като баските.

Когато говорим за включените в книгата растения, разбира се, това не са всички растения. Това са едни подбрани, от мен, растения на случаен и не толкова случаен принцип. Растения, които са широко известни, но и някои от тях, които са доста непознати и са били познати само на специалистите в тази област, билкари, лечители, магьосници и други такива хора, които са били вярвани за носители на тайното знание, което не е било достъпно за всички. 77 и половина чудни билки е закачка, защото има едно предание, което казва, че когато човекът е бил сътворен, оставяйки го да изсъхне от калта, от която е направен, дяволът го е пробол на 77 места. По този начин душата вдъхвана му от Бог, не можела да остане в тялото. Тогава, Бог запушил тези 77 отвора, с най-различни 77 треви и всъщност, тези 77 растения са вярвани, че носят здраве на човека. Но, винаги, душата намира един малък отвор, за да излезе и именно този половин отвор е половината билка. Тази половинка билка, за всеки е различна. При намирането и набирането и, роля има и добрата съдба. Всичко става на произволен принцип. Човек затваря очи и зад гърба си набира произволна тревичка, която разцепва на две и това е половинката билка. Това е една много архаична представа за това, че все пак знанието е знание и знанието за действията на растенията е нещо необходимо, но винаги има и една малка доза шанс и късмет, които съдбата трябва да предостави“, разказва още д-р Георги Мишев.

Книгата дава много допълнителна информация. Всички 77 растения са представени много структурирано. Всяка статия започва с най-разпространеното и възприето, българско, название на растението. Следва латинското название на растението, след което са включени народните названия на самото растение. Те са цитирани от стари пулбикации, които могат да бъдат видяни в библиографията към книгата. Тези названия са интересни, защото показват как нашият народ в най-различни краища на страната дава най-различни названия, на едно и също растение. След това има кратко описание, което е ботаническо по своя характер, за това как изглежда растението, къде се среща, кога цъфти и т.н. Следва информацията, която е свързана с вярвянията, обредите, ритуалните действия с растениято и най-накрая следва лечебната част, която е свързана с някои лечебни приложения на въпросното растение. Книгата е консултирана и с ботаник, която е и научен радактор на изданието, Десилава Димитрова.

Съвсем умишлено в книгата, д-р Георги Мишев включва, освен препратки към фолклорни източници и към традиционна култура, и няколко антични сведения за използване на растения, за обръщение към растения. При събирането на растенията, при тяхното бране, още в древността нашите предци са извършвали редица обредни действия, като са отправяли молитви към тези растения, към същностите, които са вярвали, че живеят в тези растения. Това е направено с цел, читателят да придобие представа, че тези действия, тези вярвания, тези представи, са се съхранили под една или друга форма. Част от тях са се трансформирали и променили във времето, но в голяма степен те са се запазили.

„В това отношение, нашата традиционна култура е изключително интересна и тази част от нея е важна за изследване. Това е и другото послание на книгата. Тази област, която изследва растенията е наричана етноботаника и е известна в науката като етноботаника. За съжаление, предразсъдъците в нашата научна област са изключително много и сред много от изследователите, когато говорим за етноботаника, се обръща внимание само на ролята на растенията в лечението или използването на диви растения за храна и т.н. Но, растенията са културен код. Ние освен материален живот, имаме и духовен живот. Изследването на растенията и тяхното място, в този духовен живот, е изключително важно “, продължава разказа си д-р Георги Мишев

Георги Мишев е доктор в областта на културно-историческото наследство, с фокус върху изследване на античните религиозни практики, магическите ритуали и обреди на народите, на Балканите. Той е член на международното общество за етнология и фолклор. Книгата е в съавторство с Елионора Недялкова, която е инженер, ботаник и биохимик, народен лечител и познавач на билките в България.

Д-р Георги Мишев, гостува в предаването „Вход свободен“, на радио Пловдив.

Чуйте още, в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Любими картини от любими автори“ във "Възраждане"

В галерия „Възраждане“ се открива изложба „Любими картини от любими автори“. В експозицията са показани платна на художници, с които галерията е работила през годините. Сред тях са Димитър Лалев, Георги Чапкънов, Слав Бакалов, Ставри Калинов, Димитър Манолов, Стефан Десподов, Виолета Радкова, Иван Чакъров и други. „В новата обща изложба..

публикувано на 25.06.24 в 07:59
Орлин Горанов изпълнява песента „Все още“ на авторския концерт на Кристиян Бояджиев в I студио на БНР.

Орлин Горанов празнува 50 години на сцената

Петдесет години на сцената е период , за който човек  трудно може да повярва, че  толкова неумолимо бързо са минали- споделя любимият на милиони българи певец Орлин Горанов. Приема този факт с благоговение, защото винаги е бил с приятни за него хора на сцената и са правили това, което искат. Благодарен е на публиката , че за всичките тези 50 години..

публикувано на 24.06.24 в 16:15

Започва седмица на занаятите в Етнографския музей

В Пловдивския етнографски музей започва ХVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти. Тази година акцентът е върху древния и красив занаят плъстене.  Всеки ден майстори-плъстари ще демонстрират своите умения, ще обучават малки и големи и ще предлагат своите ръчно изработени изделия. В 18 часа довечера в музея ще бъде открита и..

обновено на 24.06.24 в 12:22

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 юни

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.06.2024  бяха представени следните заглавия Рубрика „Напълно непознати“ Франц Кафка. Завръщане у дома. Избрани разкази и фрагменти. 322 стр., тв. к., ок. 5А, Кръг, 2024. Марио Варгас Льоса. Лудориите на лошото момиче. 368 стр., ок. 5А, Колибри, 2024. Исабел Каняс. Хасиендата...

публикувано на 24.06.24 в 10:45

"Слънчови невести" в Асеновград на Еньовден

Повече от 300 момичета на възраст от 3 до 12 години, облечени в булчински рокли, изпълниха градския парк в Асеновград. Те участваха в единствения по рода си обичай "Калиница". Традиционно празникът се провежда на Еньовден, рождението на Свети Йоан Кръстител, а поверието гласи, че участничките ще имат "леко венчило". Празникът започна рано сутринта в..

публикувано на 24.06.24 в 10:16