Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пикът на КОВИД-19 заради Омикрон предстои

| обновено на 05.01.22 в 11:18

На този етап няма да въвеждаме строги ограничителни мерки, тъй като има достатъчно ваксини и достатъчен брой хора, които са имунизирани срещу КОВИД-19. Единствената ограничителна мярка засяга влизането в страната, посочи пред Радио Пловдив заместник-министърът на здравеопазването доц. Георги Йорданов, който от вчера оглави пандемичния комитет за борба с бързото разпространение на заразата. 

Той припомни, че по време на коледните и новогодишните празници по Главната улица не можеше да се размине от много хора, а на опашките никой не спазва дистанция и не носи маска.

Доц. Йорданов допълни, че на този етап единствената въведена по-строга мярка се отнася за влизането в страната, като вече освен зелен сертификат ще се изисква и отрицателен PCR тест. "За тези - независимо българи или чужденци, които идват от червената зона и не могат да представят отрицателен тест, ще има карантина. Ако първите 2-3 дни си направят PCR тест и той е отрицателен, те ще могат да се влязат свободно в страната, иначе подлежат на 10-дневна карантина". 

Той припомни, че само със силите на здравната система пандемията не може да бъде преборена и трябва солидарност от цялото общество. 

"Пикът на КОВИД-19 заради варианта Омикрон предстои у нас, затова трябва да сме готови. При децата сме осигурили достатъчно тестове, обществената поръчка върви. Факт е обаче, че в някои случаи, в някои училища наистина изпълнението на тестовете е незадоволително. Може би за това някои хора считат, че те не са достоверни. Просто контролиращите трябва да се постараят да се правят както трябва", коментира доц. Йорданов. 

Ако детето има някакви симптоми, не трябва да се пуска на училище, за да не зарази и други, припомни още той. 

"Трябва да бъдем социално отговорни. За добро или лошо трябва да се научим да работим в колектив. Другият начин - със сила да се прилагат, да се ограничават правата на труд и социален живот, не ми се иска", коментира зам.-министърът. 

По повод мерките за усилване на ваксинирането той даде пример с опашките от последните дни пред ваксинационните пунктове. "Знаете, около Коледа и Нова година имаше опашки от желаещи да се ваксинират. По наши анализи половината са хора над 65 години, които искат да се ваксинират и може ди част от тях са привлечени от допълнителните 75 лв. Голяма част слагат и бустерна доза", допълни доц. Йорданов. 

"Трябва да стигнем до колективния имунитет - между 60 и 70 % ваксинирани, а сме едва на около 50 %. Затова някои страни около нас като Гърция ни гледат с недоверие. Не можем да се сравним с Израел, където слагат 4-та доза", подчерта той. 

Зам.-министърът на здравеопазването доц. Георги Йорданов отново призова за спазване на мерките, носене на маски и спазване на дистанция, както и за прилагане на ваксините.

Цялото интервю на Живка Танчева с доц. Георги Йорданов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39

Няма кой да замени ценностите, които семейството изгражда

Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..

публикувано на 21.11.24 в 15:50