Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият кабинет има нагласи за реформи и да решава проблеми

Иван Начев
Снимка: архив

Годината тръгва с очакването за поредната вълна от епидемията, темите за цената на газа и кога ще имаме бюджет. Новото управление с предизвикателствата, програмата и имената. По темата говорим с политолога доц. Иван Начев. Той смята, че трудно стартира работата на новия кабинет, като при това трябва да се отчита и коалиционната формула на управление. 

"От друга страна се  забелязва и положителна нагласа за реформи и за решаване на стратегическите проблеми, които не бяха изчистени през последните 10 години", посочи още политологът. Той отчете като слаба страна, че сега управлението е поверено на четирима партньори, които са различни като идеология, като история, политическо битие и структура. 

"Тези различия могат да създадат кризи в управлението по-късно, но силните страни на коалицията са две", смята Иван Начев. Той ги уточни така: "Първата, че тук има големи амбиции на всеки един от коалиционните партньори и желание да се преодолеят противоречията, заради дългоочакваните реформи, и втората е, че те се опитват да управляват по начин различен от досегашния."  

Опозицията: "По отношение на ДПС, те се държат съвсем нормално за опозиционна партия, още повече, че в преговорния етап беше казано неведнъж, че няма да се разговаря с тях. Мнението на ДПС не трябва да се пренебрегва занапред, защото те представляват сериозно количество български избиратели. За съжаление ПП ГЕРБ не се държи адекватно, което е разбираемо, защото винаги е управлявала през годините. Последният пример е с мораториума за цените на вода, ток и парно. Това е един тест за ГЕРБ, може да е оздравителен."

Темата за Северна Македония: "По тази сложна тема всяка партия би трябвало да има мнение още повече, че се постави под съмнение цялостният процес на интеграция на ЕС, заради България. Не е правилно да се сравнява България с Гърция в тази посока. Ние доста късно се усетихме, дори приоритет на нашето председателството бе присъединяването на Западните Балкани. Не мога да кажа, че сме последователни в тази посока, но очаквам раздвижване, защото бавим един сериозен процес в ЕС. Трябва да се направят усилия и от страна на България, и от страна на Македония, с посредничеството на Франция трябва да се върви напред."

"Ние сме много назад и по всички други теми, ние не изоставаме само по темата РСМ, а цялостно като държава след 15 години пълноправно членство в ЕС, изоставаме в инфраструктурни проекти, и в редица икономически и здравни политики", подчерта доц. Иван Начев. Той каза, че очаква проблеми при справяне на новия кабинет с първите задачи, но сме наблюдавали подобни практики в насока успешно решаване на здравни кризи в Европа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Д-р Фани Гюлева

Пловдив сред водещите по психични разстройства

В Световния ден на психичното здраве 10 октомври говорим открито за тревожността като ежедневие. И макар че 60 от всеки 100 българи имат психични проблеми, окуражаващо е, че бариерата на стигмата върху психичното здраве постепенно се вдига. Трамплинът бе COVID-кризата, след която бележат ръст депресиите, паническите разстройства, деменциите (и то..

публикувано на 10.10.25 в 17:06

Ако държавата не свие разходите, ще трябва да вдига данъци

Колко сериозна е кризата с публичните финанси? Възможно ли е отново да бъде прикрит рекордният бюджетен дефицит на страната ни? А рискът от дългова спирала? Предизвикателствата пред „Бюджет 2026“ – първата за България финансова рамка в евро коментира икономистът  Димитър Чобанов от Института по икономики и политики в УНСС.  Той посочи, че..

публикувано на 10.10.25 в 16:25

Събират средства за спешен ремонт на храма в Дълго поле

Събират средства за спешен ремонт на църквата „Свети Архангел Михаил“ в Дълго поле, която е на почти век. Покривът й от дълги години е компрометиран и има нужда от основен ремонт, за да се запазят стенописите и иконите. До момента са правени частични, козметични ремонти, обясни отец Янко.  За целта са необходими 40 000 лева. Събрана е само..

обновено на 10.10.25 в 09:03

Сериозен ръст на кандидатите за съветници в Пазарджик

Организацията за извънредните избори зда общински съветници в Пазарджик в неделя, 12 октомври, върви по график, каза за Радио Пловдив Стефан Димитров, председател на ОИК Пазарджик. Той съобщи, че има постъпили сигнали за нерегламентирано поставяне на агитационни материали и два сигнала за купуване на гласове, които са препратени към прокуратурата...

публикувано на 10.10.25 в 08:43

Политици с частни ВЕЦ-ове провалят поливното земеделие

Липса на добиви заради сушата; източена вода от язовирите заради ВЕЦ-ове, които са собственост на политици и депутати;  липса на пазари - това са само част от причините  всички в сектора зърнопроизводство да сме пред фалит . Няма вода за напояване, тъй като през зимата, когато токът е скъп, водата се източва през частните ВЕЦ-ове,..

публикувано на 09.10.25 в 17:44