Омикрон, новите варианти на Ковид-19, мерките в училище и университета, както и на всички други нива, коментираме с проф. Радостина Александрова, вирусолог от БАН.
"Днес е трудно да се каже кой вариант преобладава след новите, над 6000 заразени с вируса през последното денонощие, защо Делта и Омикрон се разпространяват у нас", каза в интервю за Радио Пловдив проф. Александрова. По думите й Омикрон успява доста успешно да се представи и да се наложи.
"Пример, за 3 януари в САЩ здравните власти докладваха за над 1 млн. случаи на новозаразени, не са уточнявали за отделните варианти, но определено Омикрон нараства. Стига се до сериозно разпространение и това са най-впечатляващите стойности до момента в САЩ", уточни проф. Александрова.
За мерките у нас: "Във вида, в който са разписани звучат доста добре, въпросът е да бъдат спазвани. Това не ни е най - силната страна, и след две години в условията на пандемия хората се умориха, специалистите и лекарите се умориха, единствено вирусът не познава умора. С настъпването на Омикрон, който се разпространява от три до шест пъти по - добре от Делта, за единица време могат да бъдат инфектирани голям брой хора. Омикрон предизвиква реинфекция при боледували, пет пъти по-добре се справя с това от предишните варианти.
"Двете дози на ваксините, особено ако са минали повече от три месеца след втората доза не са достатъчни", посочи проф. Александрова. По думите й не трябва да ни обзема успокоение, че вариантът е по-лек.
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..