Поредният „взрив“ за свалянето на българското вето за еврочленството на Република Северна Македония и предложенията на Слави Трифонов за „зелената светлина“ за Скопие отпуши вълна от коментари, анализи и прогнози за двустранните отношения.
Дипломатът и член на преговорната българо-македонска комисия проф. Кирил Топалов коментира темата в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден".
Още на пръв поглед личи, че Слави Трифонов е написал един добър журналистически фейлетон, защото поставя едни неизпълними условия - нито Америка ще ни даде веднага безвизов режим, нито Европейския съюз веднага ще ни пусне в Шенген. Забележете, в началото казва всичко, което би трябвало те да направят, за да пуснем ние Македония в Европа, но накрая уточнява "....,но при положение, че спазват договора, който са подписали." Т.е. - те понеже не спазват и е ясно, че никога няма да спазят този договор, то всичко, което дотук е казал е един фейлетон, коментира проф. Топалов.
Всички тези приказки за това, че целия свят ни бил натискал, са доста силно преувеличени. Преди една година, докато Меркел беше на власт, тя каза, че това е въпрос от двустранен интерес. Това каза и нейният външен министър. Македонската страна създава това впечатление, че едва ли не целият Европейски съюз ни натиска ние да ги пуснем, каза още дипломатът.
Трифонов е интелигентен човек и много добре знае, че такава сделка е абсурдно да се сключи по този начин - първо нито Америка, нито Европа ще го направят и второ за България е недостойно да я сключва. Той просто по този начин им се подигра - и на Америка, и на Европа, заяви още проф. Кирил Топалов.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...