„Подготвяме и някои съвременни начини, с които да се показва историята на българското изобразително изкуство. Един от тях е да се даде възможност на посетителите не само теоретично да се запознае с даден период на изобразителното изкуство, но и да може да види някои други творби на показания художник, които се намират в други галерии в страната. Те ще бъдат показвани на екран. И така от една страна той ще може да се запознае с биографията и документи, а и с някои други негови картини, които се намират на други места и ще обогатят неговите знания“, заяви в интервю за Радио Пловдив Красимир Линков, директор на Градската художествена галерия.
Вече има съгласие от някои музеи в Европа за съвместна инициатива с ГХГ. Тя ще даде възможност да се установи мястото на българските художници в европейското изобразително изкуство.
Сградата на улица „Съборна“ вече е изцяло обновена
Реконструкцията на самата сграда, която е дело на архитект Йосиф Шнитер“ вече е приключила. Специален вътрешен асансьор и рампата отвън ще даде възможност на хората с увреждания също да посещават изложбените зали.
„Това ще е може би единствената сграда в Стария град, която ще е достъпна за хората с увреждания“, каза Красимир Линков.
В сградата е увеличено изложбеното пространство, ремонтиран е и тавана.
Създадени са две допълнителни зали. Едната е специално предназначена за работа с деца, а другата е оборудвана за прожектиране на филми за художници.
В дворното пространство са проектирани две амфитеатрални площадки, където ще се провеждат срещи на открито, литературни четения и представяне на филми. Там ще бъде изградена и детска площадка, която ще е тематично обвързана с изобразителното изкуство.
Богата програма със значими събития за юбилея на ГХГ
Тя стартира още през месец март, когато са предвидени две външни изложби – до Джумаята и в Градската градина. В тях ще бъде представено най-доброто от всички експозиции на културната институция.
Предвидени са и две изложби. През месец май ще представи пловдивската скулптора. Предвидена е и експозиция, която ще представи най-доброто от българското изкуство. През октомври месец ще бъде представена изложбата на Павел Койчев.
В звуковия файл можете да чуете интервю с Красимир Линков.
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..
Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..