Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите с РСМ идват от интерпретацията на миналото

Президентът свика Консултативния съвет за национална сигурност по темата за интеграцията на Западните Балкани в ЕС и ролята на България в разширяване на съюза и в процеса на асоцииране на Северна Македония и Албания. Добавя ли стойност тази среща към преговорите с Република Северна Македония и може ли да се очаква по-бързото и по-прагматичното им развитие? По темата интервю на Екатерина Костова с проф. Даниел Вачков от Института за исторически изследвания към БАН и член на смесената българо-македонска комисия.

„Лично на мен ми е трудно да си представя как наистина ще успеем да решим доста затлачилите се въпроси, специално в комисията по отношение на интерпретациите за историята ни“, това заяви професор Вачков по повод твърдението на българския премиер Кирил Петков, че те това ще се случи.

Той каза още, че компромис може да се търси в двустранните отношения в областите като икономика и инфраструктура.

„На всички е ясно, че основните ни проблеми идват относно интерпретацията на миналото. Очевидно, че двете държави не са склонни да отстъпят от тезите си. Ако се възприеме един по-прагматичен подход, да се даде някаква възможност за преговори, като се лансира напредък в икономическите отношения и инфраструктурата, а историята да остане на по-заден план, това е едно решение. Но има сериозни опасения - и в обществото, и в комисията, че ако историята мине на заден план, шансовете да се намери взаимно приемливо решение, стават все по-малки“, коментира още професор Даниел Вачков.

Според него за тези три години и половина от работата на смесената българо-македонска комисия не се е направил опит в обществото на Северна Македония да се представи по-ясно, че имаме обща история.

Професор Вачков каза още, че основен въпрос е до колко решението на Консултативния съвет ще видоизменя оформената от България позиция за присъединяването на Северна Македония.

Референдумът само ще потвърди, че българите не са склонни на отстъпки.

Цялото интервю с професор Вачков можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Два нови цеха и 8% увеличени заплати във ВМЗ - Сопот

Заплатите на работещите във ВМЗ - Сопот се увеличават с 8% от 1- ви юли. Решението е взето на заседание на Съвета на директорите на държавното дружество към Министерството на икономиката и индустрията след преговори  със синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа". От министерството на икономиката съобщиха, че на площадка Сопот  ще..

обновено на 30.05.25 в 19:22

В олигархичното ни общество ролята на гражданина е нулирана

Политическият психолог Антоанета Христова твърди, че у нас съществува силно усещане за невъзможност за контрол върху собствения живот. Налице са крайни нива на индивидуализъм и убеденост, че извън тесния кръг на семейството всички работят срещу българина – държавата, нейните институции, както и ЕС. Според нея с такова усещане живее голяма част от..

публикувано на 30.05.25 в 17:19

Тази година почти няма да има български плодове

Тежка е тази пролет в климатично отношение, затова се питаме ще има ли българска стока и каква е ситуацията с реколтата сега? Цветан Цеков , председател на браншовата камара "Плодове и зеленчуци", обясни, че по отношение на плодовете годината ще е нулева при почти всички култури. "Заради априлските студове и снегове череши, вишни, праскови,..

публикувано на 30.05.25 в 15:53

Равенството, въпреки различията, все още е мечта

Родителското сдружение „Различни, но равни” стана на 23 години. Заедно родители, специалисти, представители на местна и държавна власт, приятели, партньори и медии помогнахме на децата и младежите с тежки увреждания да получат повече обич, внимание и подкрепа в своята защитена семейна среда, написа по този повод учредителят му атанас Тавков...

публикувано на 30.05.25 в 10:51

ОбС действа некоректно, ОУП е закон - спазва се или се променя

Общинският съветник от БСП арх. Костадин Палазов коментира отказа на местния парламент да даде разрешение за транспортен достъп до земеделски имоти, които обаче са отредени за строителство. Съветниците от ГЕРБ бламираха предложението на администрецията с мотив, че се противопоставят на презастрояването на града.  ОбС отхвърли искането на кмета за..

публикувано на 30.05.25 в 10:19