След проведения Консултативен съвет за национална сигурност резултатите коментираме с историка доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет и заместник-председател на Съвместната експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония. Доц. Кайчев посочи, че това заседание се очакваше с интерес, защото имаме ново правителство.
"КСНС бе от значение да се изясни българската позиция по отношение към интеграцията на Западните Балкани, и по-конкретно на Северна Македония. Резултатът е, че се запазва нашето отношение, и да се зачитат буквата и духа на договора от 2017-та година", каза историкът. По думите му България не може да се съгласи да започнат преговори за присъединяване на РСМ към Европейския съюз, при положение, че няма резултати от тяхна страна.
"Нека да опитаме, след като има нови екипи и в София, и в Скопие да подновим разговорите за нови инфраструктурни проекти, от времето на Тито и Живков, на границата имаме само три КПП-та", каза доц. Кайчев. Той смята, че е нужно активизиране на шосейните връзки.
По повод на работата на историците: "Има нежелание за обсъждане на биографичните детайли от страна на РСМ към живота и делото на Гоце Делчев. От втора страна се фиксира тяхно нежелание да се придържаме към общо решение от 2019 година за цар Самуил, в което се казва, че той е владетел на Средновековно българско царство. Тези въпроси са в основата на несъгласията в последните години. От страна на политиците, има блокиране на публикациите на съвместните решения на комисията.
През 2022 година очакваме новото правителство в РСМ, но проблемите остават да са двустранни, и се развиват в европейски контекст, допълни още доц. Наум Кайчев. По думите му може да се каже, че не България блокира преговорите с РСМ, а някои други страни-членки на ЕС, които отказват да включат в преговорната рамка - изпълнението на договора между двете държави.
Очакваме с около 20 процента ръст в онлайн продажбата за коледните и новогодишните празници тази година , каза в интервю за Радио Пловдив Жанет Найденова от Българската е-комерс асоциация като отбеляза, че онлайн потребителите уважават и обичат удобството на онлайн търговията. Най-голям процент от българските онлайн купувачи - 95,5% предпочитат..
Бетонният мост ще бъде пуснат за движение най-вероятно в четвъртък или петък, каза Николай Иванов, ръководител на обекта. По думите му, текат довършителни работи по осветлението, предстои да се направи и хоризонталната маркировка. Николай Иванов посочи, че строителите са били силно ограничени от краткия срок за изпълнение-само 6 месеца. Той..
„В общи линии, нещата вървят към четворна коалиция. Но този формат на парламентарно мнозинство, незавизимо как ще го нарекат, обрича нещата, така че дали ще бъде съставено правителство, или не, няма значение. Ние не виждаме сериозна програма, около която да се работи за съставяне на кабинет. Всичко е едно взаимно изнудване. Така, както..
Медиите са една от съставките на демокрацията. Днес те са засенчени от социалните мрежи. Регресът на гражданското общество и срутването на медийната грамотност вървят ръка за ръка. Политическата деградация се състои в замяната на модела на медийната демокрация с модел на "демокрация чрез социални мрежи". В първия модел гражданите контролират..
"Разместване" е думата на годината - и в национален, и в глобален план. Това е годината, в която исторически в света имаше най-много избори. И в САЩ, и в Европа, а в България сме вече рекордьори по размествания, коментира "Точно днес" полигологът д-р Теодор Славев. "Ако погледнем през последните 3 години и половина, българските избиратели избираха..