Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Терапевтичното приложение на хипнозата

Снимка: Личен архив

Още в древни времена, лечителите и шаманите са използвали транс техники, като лечебни средства. В западното общество, едва в края на 18-ти век, се преоткрива терапевтичният потенциал на хипнозата. Заслугата е на австрийския лекар Антон Месмер. Той очертава, така да се каже, принципите на терапевтичната хипноза : използването на внушение, силата на въображението и преди всичко важността на модифицираното състояние на съзнанието, за улесняване на терапевтичните ефекти. 

Друг лекар, шотландският хирург Джеймс Брейд, е установил надеждната медицинска употреба на хипнозата. За първи път, той използва термина „хипноза“ през 1843 година, позовававйки се на Хипнос – гръцки Бог на съня. През 1955 година, Британското медицинско дружество, признава хипнозата за медицинска процедура. Американската медицинска асоциация прави същото, няколко години по-късно. През 90-те години на 20-ти век, невронауката демонстрира, че хипнотичното състояние съответства на единична мозъчна дейност, която не е нито будност, нито сънливост, нито разсейване, а модифицирано състояние на съзнанието.

За хипнозата като терапевтична практика, говорим с Весела Гологанова, психолог и сертифициран хипнотерапевт.

„Хипнозата е физиологично състояние, при което мозъкът забавя своята честота. Именно това забавяне, довежда до съответната промяна на съзнанието. Това е състояние на дълбока релаксация, което терапевтът използва, за да посее позитивни мисли в съзнанието на клиента, като критичността на клиента все още съществува. Той може да реши, дали да ги приеме или отхвърли. Във всеки един момент, човекът има контрол и може да реши да излезе от този дълбок покой. Състоянието на хипноза насърчава промяната. Под хипноза, подсъзнанието е по-отворено към промени в моделите на поведение и мислене. Влияем му чрез въображението, което е много по-силно от волята на съзнанието. Хипнотерапията е достъпна и гъвкава техника, адаптирана към много контексти на грижи“, споделя Весела Гологанова.

За разликата между хипноза и хипнотерапия? За това какво изпитва човек, по време на хипноза? Колко е популярна хипнозата у нас? Защо да прибягваме до терапевтична хипноза? Откъде идва страхът от хипнозата? За хипнозата по време на бременност, за аудиохипнозите, за често срещаните заблуди по отношение на хипнозата, психологът и сертифициран хипнотерапевт, Весела Гологанова, разказва в неделния „Шейкър“.

Чуйте още, в прикачения файл. 


Още от категорията

Учебни заведения събраха повече от 5,5 тона пластмасови бутилки

Над 100 учебни заведения, училища и детски градини, от цялата страна отбелязаха Световния ден на рециклирането, а след подадени отчети за проведените занимания, бяха отличени и най-активните от тях, които ще бъдат наградени от координаторите. Инициативата запознава учениците с нуждата от опазване на околната среда и поставя основите на..

обновено на 30.03.23 в 15:35
Паметникът на Христо Ботев се завърна у дома

Паметникът на Христо Ботев се завърна на "Колежа"

30 март 2023 година ще остане завинаги в историята на ПФК Ботев (Пловдив). Малко след 13:00 часа днес бюст-паметникът на Христо Ботев бе поставен пред централния вход на стадион "Христо Ботев". В присъствието на легенди на "жълто-черния" клуб и на кмета на Пловдив Здравко Димитров, бе монтиран паметникът на великия поет и революционер. На събитието..

публикувано на 30.03.23 в 14:45
Академик - Черно море Тича 90:85

Академик с важна победа по пътя към плейофите в НБЛ

Академик (Пловдив) успя да победи Черно море Тича с 90:85 и записа нова важна крачка за участие в плейофите в НБЛ. В първата четвърт пловдивчани успяха да се наложат с 24:22. Във втората четвърт Черно море спечели с точка – 24:23 и така на полувремето резултатът беше 47:46 за Академик. Черно море спечели третата четвърт с 27:16 и поведе с 10 точки..

публикувано на 30.03.23 в 07:50

Две равенства в две градски дербита в Коматево

Юношите на Ботев и Локомотив изиграха две срещи от Елитните юношески групи. Двата мача се играха на "Футболен комплекс Ботев 1912". В първия двубой, който бе при U15, двата тима завършиха 1:1. "Черно-белите" откриха през първата част, а след почивката Иван Дейков изравни. Вторият мач между двата отбора бе от първенството при U17 и завърши без..

публикувано на 29.03.23 в 18:00

Четене с четириноги в Пловдив през април

По случай 4 април - Световния ден на бездомните животни и 2 април - Деня на детската книга „Пловдив чете“ и екипа на д-р Костадин Шанков организират четене на детски книги с герои кучета и дискусия за бездомните животни с ученици с няколко поучителни истории.  Всичко това ще се случи на четвърти април във вторник във времето от 14:00 до 16:00...

публикувано на 29.03.23 в 15:22