"Това са разумни усилия от някъде да се започне и да се стъпи на здраво и най- после да си върнем държавата и държавността"
По думите му "не са важни хората, а са важни процедурите" е нелепа опорка и фалшива дилема.
Оздравяването на системата трябва да стане едновременно с отстраняването на тези "икони и символи на задкулисието и на подземието" и с промяната на правилата. Но понеже правилата все пак се променят по- бавно, по- лесно е да се започне с премахването на знамената на корупцията" е тезата на адв. Екимджиев.
Ако ние впрегнем процедурите да бранят хора, които са тежко компрометирани, те се превръщат в отрицание на себе си, защото вече защитават не конституционни, а противоконституционни ценности и техните прояви. Зад законите винаги има принципи на правото и винаги, когато един закон е лош, но има добра воля и разум от правоприлагащите, те могат да решават казусите на ценностно ниво.
"Един ерудирани и добронамерен магистрат може да не приложи един лошия закон, когато той противаречи на обществения интерес на базисните, фундаментални принципи на правото. Така че няма лоши закони, има лоши съдии".
Адв. Екимджиев смята, че мнозинството в парламента, което вече посика оставката на Иван Гешев, не трябва да изпуска инициативата и с бързи промени в Закона за съдебната власт и в НПК може да се предвиди главният прокурор да бъде разследван от разследващ полицай, назачен от министъра на вътрешните работи. И така за множество деяния той може да бъде обвинен и с повдигането на обвинението да бъде отстранен временно.
"Това бил един добър сценарий".
В интервюто той определи като "слугинаж" поведението на Конституцианния съд, който повече от шест месеца не се произнася по питането на Янаки Стоилов дали министърът на правосъдието може да предалга отстраняване на главния прокурор.
Цялото интервю с адв. Михаил Екимджиев можете да чуете в прикачения звуков файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..