Знаете ли, че централната сграда на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" е била дом на една от най-престижните образователни институции в страната още през 19 век? Френският мъжки колеж е носел името „Св. Августин“ и е давал образование на най-прогресивните впоследствие пловдивчани по онова време. Съвсем близо до него се е намирал и девическият колеж „“Св. Йосиф“ – отново дело на французи, трайно установили се в Пловдив.
От двете сгради тръгва първата туристическа обиколка „Бонжур, мон амур Пловдив“, който Екатерина Терзиева организира тази събота под тепетата. Той цели да покаже историята, културата, архитектурата и традициите на френската диаспора в Пловдив от заселването ѝ в града през 19 век до днес.
Турът ще ни запознае с фигурата на френския вицеконсул Шарл Шампоазо, представлявал интересите на Париж в Пловдив. "Той е проявявал интерес и към археологията и при една своя експедиция намира величествената статуя Нике от Самотраки, съхранявана и до днес на видно място в Лувъра. Пак той успява да спаси града ни от опожаряване през 1858 година", разказва Екатерина Теризева.
Френската колонията е най-многобройна по време на Балканската война, когато мисия на Френския червен кръст открива в Пловдив болница за лечение на ранените български войници.
Белег в културната история на Пловдив оставя и големият френски поет и пътешественик Алфонс дьо Ламартин, който през XIX в. отсяда в Стария град, а днес на върха на Джамбаз тепе е кацнала къщата с неговото име. "Ние ще разгледам къщата само отвън, тъй като в момента е затворена за ремонт. Но няма как да я подминем, тъй като заради изящната си и уникална архитектура навремето тя е наричана Цветето на Джамбаз тепе. А други казват, че ако се погледне от подножието на тепето, прилича на птица с разперени криле" - допълва Теризева.
В тура от нея ще разберем още, че изцяло по парижки образец в Пловдив са построени първото европейско кино с електрическа инсталация, една от най-луксозните за времето си сгради – гранд хотел „Париж“, първият български театрален салон - „Люксембург” на французите Босси и Брюн.
Обиколката ще мине и през католическата катедрала „Свети Лудвиг“, в която преди 34 години гостува френският президент Франсоа Митеран. Последната спирка ще е пекарната на французина Ив Дит, родственик на ген. Шарл дьо Гол.
А защо турът се нарича „Бонжур, мон амур, Пловдив"? "Защото трябваше да има френска следа в тура, а Пловдив за всички нас е голямата ни любов" - отговаря Екатерина Теризева.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..