Големият българския писател Христо Карастоянов е новият лауреат на Международния литературен конкурс „Алеко“. Тази събота ще имаме честта той да бъде нашия специален гост в „Алтер его“! С него ще поговорим за наградения му разказ, за отношението към хумора и сатирата напоследък, както и за много други любопитни неща от живота.
Международният литературен конкурс „Алеко“ е конкурс за кратък хумористичен разказ, който се провежда от 1966 г. до днес (с кратко прекъсване в началото на 90-те години). Присъжда се всяка година година на 13 януари (рождената дата на Алеко Константинов) на тържествена церемония в Свищов. Организатори са Община Свищов, Международната фондация „Алеко Константинов“ и вестник „Стършел“. Негови лауреати са били Азис Несин (Турция), Ерих Кестнер и Хайнрих Бьол (ГФР), Марти Ларни (Финландия), Борис Егоров (Русия), Ефраим Кишон (Израел), Ърскин Колдуел и Уилям Сароян (САЩ),Морис Дрюон (Франция), Фалил Хаджич (Хърватия), Владимир Орлов (Беларус), Марсел Салимов (Башкирия), Славко Прегъл (Словения) и др.
Освен интервюто с Христо Карастоянов, ще отворим нашата редакционна поща, ще направим блиц сатиричен обзор на седмицата и ще се опитаме да усмихнем ефира с поредния ни смехомаратон. Подготвили сме и едно съвсем ново предизвикателство – първия радио-благолаж, в който с весели истории ще се надговарят Краю Петровски и хумористът и редовен наш слушател Стефан Стойчев!
Бонус! По някое време сатиричното „Аз” на водещия вероятно ще бъде чуто да казва:
Джокович с подкрепа е голяма!
Резултатите са очевидни:
Лепа Брена заяви, че няма
да им пее в операта в Сидни!
„Алтер его” се излъчва премиерно в събота след новините в 15.00 ч.
Повторенията са в неделя след новините в 6.00 ч. сутринта и в понеделник след новините в 20.00 ч.
„Алтер его” – хумор и сатира за ума и душата!
Автор и водещ: Петър Краевски
Фолклорен ансамбъл „Тракия“ започна ежегодното издание на своите коледни образователни концерти. Инициативата, насочена към детските градини и училищата, вече се превърна в очакван празник за малките зрители, които по този начин отварят вратата към богатството на българските обичаи, музика и традиции. В рамките на десет дни артистите на ансамбъла..
Премиера на книгата на поета и журналист Стоян Терзиев ‘‘Рицарят на жълтата принцеса‘‘ - първа и втора част ще се състои тази вечер от 18 часа в Първо студио на Радио Пловдив. Историята е продължение на първата му книга в проза, която е и първата част в изданието. Новата втора част носи името „Принцесата на синия рицар“ и се фокусира върху..
Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026-та година. Целта е да се запази модела за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата". За шест години фондацията инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..
Пловдивският драматичен театър започва реализацията на проекта „Видео съдържание за интерактивна платформа“. Той е сред 24-те културни проекта, които ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Зад проекта на Драматичен театър – Пловдив, стоят директорът Сюзанна..
Среща разговор с младата поетеса Катерина Василева ще се състои в клуб "Петното на Роршах" от 19 часа тази вечер. Ще стане дума за силата на отделния човек, за големите несправедливости и малките ни победи, за умението ни да се отстояваме и да устояваме. Модератор на срещата е писателката Ина Иванова. Инициативата е на Литературния фестивал..