Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Строители настояват за нов Кодекс на бранша

„Доста години прилагаме цялата нормативна уредба, която е богата и касае целия инвестиционен процес. Много голям набор от нормативни документи регламентира всички елементи и етапи на този процес. В основата е Законът за устройство на територията, Законът за кадастъра, Законът за водите, Законът за опазване на земеделските земи и т.н. и т.н, вкл. и подзаконовите норми и правилници за прилагането им. Общото ни становище е, че с времето значително се влошават качествата на нормите, от гледна точка на това, че при възникване на определен казус се търси законово регламентиране, проблемът се решава  в някой текст от закона и така стават се по-детайлни законите, а те трябва да са принципни. Колкото по-детайлни стават решените казуси в законовата рамка, толкова повече пък други детайли остават нерешени, като се отдалечаваме от принципността на Закона“. Това заяви арх. Чавдар Тенев – председател на Регионална колегия - Пловдив на Камарата на архитектите в България.

За подобряване качествата на нормативната уредба трябва да се предприемат действия и с идеята за създаване на един нов Кодекс, обединяващ всички закони в сектора на строителството в обща рамка, ще бъде ограничена възможността за непрекъснато ровене и промяна на нормите, подчерта арх. Тенев.

Като пример за сега съществуващи несъответствия и колизии в различните закони арх. Тенев посочи дефиницията на това, що е „населено място“.

„В единия закон се определя, че границите на населеното място са застроената му част, а в друг, че то включва и земеделските територии и това създава голям проблем при правилата за застрояване. Земеделските територии също трябва да бъдат застроявани за нуждите на земеделието“.

По отношение намаляване броя на районите за планиране от сегашните 6 да станат 4, намаляването означава облекчаване на административния процес. Що се отнася до избора на процедури – инженеринг или конкурс, когато предстои да бъде изграждана публична сграда от обществено значение – администрация, театър и т.н. предпочитаната форма е инженеринг, при която спечелилият поръчката за изпълнение на сградата, има задължението да направи и проекта, и да я построи, подчерта арх. Тенев.

„Ние обаче сме против това, защото тогава вида на сградата, всичките й особености и параметри, които е важно преди това възложителят – община или държава, да ги е видял и тогава да обяви конкурса, когато това се изпълнява от строителят, всичко се подчинява на неговите виждания за по-малки разходи. Така се влошава качеството на бъдещата сграда и проектното решение се оставя в зависимост от интересите на строителя. Затова ние настояваме за публичните и обществени сгради първо да се проведе архитектурен конкурс, да се предложат различни идейни решения от участниците и след това собственикът – община или държава, да състави жури за избор на най-доброто решение за сграда и да пусне строителите да се състезават за нейното изграждане. Това са две последователни процедури“.

Като абсолютно недопустима  арх. Тенев посочи идеята за изграждане на инженеринг на училище "Княз Александър Първи" в Пловдив, което се намира в градоустройствена среда с паметници на културата в центъра на града. Камарата на архитектите ще възрази категорично на обявената обществена поръчка, уточни арх. Тенев. 

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Украйна има право на ядрено оръжие за защита

Украйна или ще стане член на НАТО или ще създаде ядрено оръжие – това заяви президентът В. Зеленски в Брюксел след заседанието на Европейския съвет в което той участва. Там Зеленски представи плана си за победа във войната с Русия. Има ли наистина бившата съветска република страната такава възможност? Да, може да го стори, тъй..

публикувано на 18.10.24 в 17:17
Първан Симеонов

Притеснявам се дали хората ще отговарят честно на екзитпола

На тези избори много се притесняваме от това колко искрени ще бъдат анкетираните за екзитпола, както и дали системно няма да отказват респонденти от една и съща политическа сила. Подобно явление е изключително притеснително предвид напрегнатата ситуация в разделен политически сектор. Това коментира социологът Първан Симеонов от „Галъп..

публикувано на 18.10.24 в 16:41

Годните за пиене води у нас са под средното ниво в Европа

Две трети от водните ресурси в Европа са замърсени с химикали.  Само 37% от езерата и реките в Европа отговарят на критериите за добро екологично състояние. Това предупреждава  Европейската агенция за околната среда в доклад, публикуван тази седмица.  В доклада обаче не са анализирани данните за България , тъй като страната ни все още не е..

публикувано на 18.10.24 в 16:17

Открит навреме, ракът на гърдата не е присъда

За поредна година в месеца за борба с рака на гърдата Фондация „Грижа за живот България“ организира информационна кампания като темата на инициативата този път е не само битката със заболяването, но и духовно оцеляване, и физическо преодоляване на диагнозата.  В програма "Точно днес" п редседателя на организацията Ивелина Радева припомни, че целта..

публикувано на 18.10.24 в 09:59

Радиото са хората, но те не са финансово стимулирани

С три гласа "за" и два "против" Съветът за електронни медии избра днес за генерален директор на Българското национално радио Милен Митев. Той поема поста за втори мандат през следващите три години.  Радиото ще защитава журналистите си Радиото това са преди всичко хората . Те създават неговия облик и неговия дух. Затова едно от най -..

публикувано на 17.10.24 в 15:10