Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не развързваме коланите - чакат ни кръв, пот и сълзи

| обновено на 21.01.22 в 17:18

Бюджет на икономическия растеж – така финансовият министър Асен Василев представи финансовата рамка на проектобюджета за 2022 г., която ще влезе в сила от 1 април. В нея е заложен икономически растеж от 4,8%.

Заложените приходите в проекта за държавен бюджет за 2022 година са на ниво 57,2532 млрд. лева, а разходите - за 63,1538 млрд. лева. Предвижда се дефицит от 5,9003 млрд. лева, или 4,1% от брутния вътрешен продукт (БВП), като в тази стойност са включени и Covid мерките.

Новият дълг се предвижда да бъде над 7 милиарда лева. С три милиарда от тях обаче ще бъдат рефинансирани стари задължения.

"Различното от предишни години е, че този бюджет влиза в сила от април месец и през юли ще бъде актуализиран. Такова нещо не е имало даже от времената на Жан Виденов", коментира в интервю за Радио Пловдив икономистът проф. Боян Дуранкев. Той добави, че планираният икономически растеж не е висок, а умерен, "защото високият икономически растеж е от 6% нагоре".

Според проф. Дуранкев в бюджета, спрямо предни години, има доста голяма промяна от гледна точка на динамиката на цените. "Това всъщност става бюджет с ръст, базиран на инфлацията", поясни икономистът.

Той беше категоричен, че "младите момчета и момичета в управлението ще трябва да се справят с елементите на дълбоката държава – като най-тежката от тези характеристики е корупцията".

Относно ръстът на минималната заплата от 650 лв. на 710 лева проф. Дуранкев прогнозира, че няма как да се случи само в този размер. "Това увеличение не покрива инфлацията и след натиск на опозицита,  главно на ГЕРБ, ще се стигне до минимална заплата 730 – 740 лева".

Икономистът добави, че трябва да се оправи и положението с пенсиите. "Това означава преизчисление и съществено вдигане на минималната пенсия, защото е ясно, че частният бизнес не е плащал осигуровки. Тази практика трябва да се прекрати".

"Тази година ни чакат кръв, пот и сълзи", прогнозира проф. Боян Дуранкев. "Чака ни дефицит от близо 6 милиарда лева. С многото заеми, които имаме и трупаме, започваме да утежняваме бъдещите поколения, което трябва да се прекрати".

Той прогнозира още затягане на коланите през тази година. "Държавата обаче ще бъде щастлива с финансовия пакет – механизмът за възстановяване и устойчовост от ЕС. Това са над 6 миларда евро и още над 4 милиарда от заеми. Следователно държавата трябва да извърши преориентация – до края на март да има пълен анализ как да се промени структурата на икономиката и доходите на гражданите". 

"Тази година не трябва да развързваме коланите и да преминаваме към високи харчове", препоръча още веднъж икономистът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56