Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ние не може да сме само лекари, ние сме и хора

Меици от УМБАЛ "Каспела" - архив
Снимка: FaceBook/УМБАЛ Каспела

"Ние не може да сме само лекари, ние сме и хора“. Така студентът по медицина от МУ Пловдив Дейвид Брандт завършва разказа си за едно от дежурствата му в ковид-отделението на УМБАЛ "Каспела". В него се е наложило да помага и в ОАИЛ, където е имало смъртен случай. 

„Това са много неприятни неща, то човек не може да свикне с тази гледка. Много е емоционално“ - обяснява шестокурсникът. А имунизацията срещу човешката болка, по думите му, е разговорът между колегите. 

"В момента 13-14 студенти по медицина работят като доброволци в същото ковид-отделение, но има много и в другите университетски болници", разказа Дейвид. Самият той не е свалял престилката на стажант-лекар в подкрепа на медиците, които лекуват хора с коронавирус, от миналия септември. 

„От тогава няма голяма разлика. Пациентите са си пациенти. Трябва повече внимание да им се обърне, защото хората се страхуват“ – обясни младежът, който идва в Пловдив от Германия, заради обучението по медицина.

Българският му е отличен, благодарение на майка му, която е българка. Разказва, че още в началото на студентството си е искал да стажува, но не си е представял, че ще е по-рано и в по-опасно от обичайните отделения. По думите му, тук васкинираните се различават от неваксинираните още по симптомите. 

„В момента са 30 човека, преди 2 дни изписахме 10, но после отново има нови“, обяснява Дейвид. В смените си той минава с докторите на визитация, проверява сатурацията на пациентите, разговаря с тях, като обръща повече внимание на нуждаещите се от кислородотерапия, проверява кръвните показатели. Помага както на сестрите със сестрински манипулации, така и на санитарките, когато се наложи: 

„Работата е страшно много, почти не можем да смогваме понякога. Когато отделението е пълно, се е случвало да имам мазоли след смяна, защото почти нон стоп съм на крак“ - споделя. Категоричен е, че хората трябва да се ваксинират. Самият той е с бустерна зона. Надява се, че с увеличение на ваксинираните, кризата с коронавируса ще отмине. 

А бъдещето си вижда като кардиолог. За него, казва, че работата в ковид отделението му е помогнала много. Уроците, които е научил като човек пък, са, че трябва да се държи възпитано с пациентите. 

"Като завърша, ще се върна в Германия при семейството си.  Щастлив съм, че съм учил в пловдивския Медицински университет, той е изключително добър" - завършва Дейвид Брандт, засега още стажант-лекар и доброволец в ковид отделение, а след няколко месеца и доктор.

Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52

Проблемите сред железничарите ексалират много бързо

В протестна готовоност са железничарите в страната.   Проблемът не е в БДЖ, а в Национална компания "Железопътна инфрастуктура",  уточни в интервю за Радио Пловдив председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев . Той отбеляза, че основните проблеми са изоставането в заплащането и липсата на кадри, които не са от днес, но сега са..

публикувано на 15.05.24 в 15:45