След повече от час дебати и над 10 предложения общинските съветници на Пловдив приеха културния календар за 2022 г.
Тази година общината ще разполага с близо 400 000 лв. повече за културни прояви спрямо миналата година, тъй като за 2022 г. рамката е в размер на 2 408 800 лв.
В началото съветникът Константин Георгиев засипа ресорния зам.-кмет Пламен Панов с въпроси, сред които как различни фестивали ще рекламират Пловдив по света. Зам.-кметът отговори, че културата е сред най-добрите посланици на Пловдив.
В зала не бяха приети предложенията на Владимир Славенски от ДБ 1 февруари да бъде отбелязан в календара и да получи финансиране като ден на жертвите на комунистически режим и 28 август да се чества като годишнина от смъртта на цар Борис Трети.
Преди това много политика и алюзии за „партията майка“ и кой къде членува се намесиха в дебата кои точно събития да бъдат включени в културния календар. В крайна сметка 43-ма съветници гласуваха „за“, Константин Георгиев бе „против“, а 3-ма се въздържаха.
В бюджета за култура са включени средства за национални и местни празници, чествания и годишнини като 140-годишнината на Регионалния археологически музей и на Драматичния театър, 75-годишнината на Кукления театър, 70-годишнината на Градската художествена галерия и др. Ще бъдат финансирани събития в памет на видни пловдивчани като 100-годишнините от рождението на проф. Кирил Дженев и Атанас Кръстев - Начо Културата. Сумата за годишнините е 50 000 лв.
За втора поредна година са заложени средства за честванията на местните етнически общности. 100 000 лв. са заложени за два концерта на Виенския симфоничен оркестър. 64 000 лв. са средствата, отделени за провеждането на Международна конференция за консервация и реставрация на мозайки.
Средства са заложени и за традиционни фестивали и събития като "Сцена на кръстопът", София Филм Фест в Пловдив, Киномания и др. И тази година Пловдив ще бъде домакин на Годишните музикални награди на БГ радио, завръща и Международният фолклорен фестивал. Тази година в Пловдив ще гостува и световноизвестният артист Ричард Маркс, което ще струва на общината 90 000 лв.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..