Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои да видим реалистичен ли е амбициозният бюджет

Икономическият анализатор Румен Гълъбинов определи проектобюджетът за тази година като амбициозен с опит България да стъпи на пътя на възставяването. Доколко е реалистичен предстои да видим, добави той, и посочи някои от възможните рискове.

Прогнозата за ръста на БВП. Заложено е той да бъде 4.8%, но Световната банка ни дава прогноза за 3.8% , а  ЕК 4.1% . В случая ние имаме една по- оптиистична прогноза, обвързана и с европейските средства по първите проекти на националния план за възстановявяне и устойчивост, както и по оперативните програми. 

Прогнозата за дефицит от 4.1% с включени ковид мерски. Ако имаме затруднения по приходните пера обаче, то те ще трябва да се компенсират със заем. Хубаво е, че съотношението дълг - БВП е  под 30%, което е добра позиция за България, каза икономистът.

По пргоноза се дава инфлация- 5.6% за тази година, но може да се окаже,че тя е занижена, защото продължава инерционния процес на покачване на цени. Надеждата е да се поуспокоят цените на енергоносителите в средата на годината и оттам да се успокоят цените на останалите стоки.

Според Румен Гълъбинов има риск да влезем в стагфлация -ситияция, при която има  ръст на инфлацията над ръста на икономиката, съчетано с нарастваща безработица и намаляващо потребление.

Анализаторът коментира,  че компенсаторните мерки, предложени от правителството, са в правилната посока. Разбира се, те могат да се съчетаят с други мерки, като например намаление на ДДС върху енергията, което се прави  в Чехия и Испания.

Цялото интервю може да се чуе в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45