Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив почете жертвите на комунизма

С едноминутно мълчание Пловдив почете жертвите на комунистическия режим. Венци и цветя пред паметника на репресираните на площад „Стефан Стамболов“ поднесоха граждани и политици. На тази дата през 1945 година Народният съд осъжда на смърт министри, депутати, офицери, общественици. На поклонението присъстваха областният управител Йордан Иванов, председателят на Общински съвет-Пловдив Александър Държиков, зам.-кметовете Стефан Стоянов и Пламен Панов, районният кмет на „Централен“ Георги Стаменов и общински съветници.

Заместник-кметът Стефан Стоянов подчерта, че саможертвата и силата на стотиците хиляди репресирани от комунистическия режим, са изкарали България извън робските окови през първата половина на 20 век.

„Тези хора са причината днес да бъдем отново свободни, да имаме свободен дух и да мечтаем за по-добра България. Всички тези хора, които бяха избити или лежаха години наред по политически затвори, вашата саможертва не беше напразна. Българският дух се запази и днес България никога не е била  по-свободна, по-интегрирана и по-богата“, каза Стефан Стоянов.

Пловдивчани, които присъстваха на поклонението, бяха категорични, че трябва да се помнят всички хора, които са станали жертва на комунистическия режим.

„България изгуби своя елит, мечтите си, нормалното си бъдеще. Всичко, което Европа има, а ние се опитваме години наред да ги стигнем, но до ден днешен не успяваме“, казаха пловдивчани, които преклониха глава в памет на жертвите на комунистическия режим.

Денят на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим се отбелязва от 2011 г. с решение на МС. От тази година той е включен в Културния календар на Община Пловдив за 2021 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Стария Пловдив три дни "по вино да ни върви"!

С традиционно шествие, водено от Бог Дионис и под ръмящ дъжд, в Пловдив започна фестивалът „Дефиле на младото вино“ .  Неговото 17-то издание и този път се провежда в Стария град и ще продължи до неделя.  В 17 възрожденски къщи се представят 62-ма участници, от тях 46 винарски изби и 16 производители на храни.  В трите фестивални дни..

публикувано на 21.11.25 в 17:34

Присъда за двама шофьори за катастрофа с жертва в Пловдив

Пловдивският окръжен съд призна двама шофьори за виновни за катастрофа, при която загина младеж в центъра на Пловдив.  Тежкият инцидент стана на 26-ти октомври преди две години.  Тогава на кръстовището между бул. „Цар Борис III Обединител“ и ул. „Граф Игнатиев“ два мерцедеса, управлявани от млади мъже, нарушават правилата за движение, в резултат..

публикувано на 21.11.25 в 16:07

Бащи с ограничени от съда права протестираха в Пловдив

Бащи с ограничени от съда права протестираха днес в Пловдив с настояване да имат възможност да виждат и се грижат за децата си. Пред съдебната палата те издигнаха плакати и транспаранти с призиви за промяна на съдебните решения и законовата уредба, които ги ощетяват. Обединени в неформалното сдружение "Бащите на Пловдив" хората разказаха..

публикувано на 21.11.25 в 12:49

Измамници пробват нова схема с фишове за глоби в Асеновград

От Районното управление на полицията в  Асеновград информират, че н а имейл се изпраща писмо във връзка с това, че дадено лице е извършило нарушение по Закона за движение по пътищата и му е наложена глоба с издаден електронен фиш СЕРИЯ "К".  От община Асеновград посочват, че това е измама и може да доведе до срив и/или дори до достъп до лична..

публикувано на 21.11.25 в 10:43

54-годишен мъж загина при пожар в Радилово

Мъж на 54 години е загинал при пожар в къща в село Радилово, община Пещера. При друг инцидент в Пловдив е пострадал 18-годишен младеж, съобщават от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Потушени са общо 30 пожара в страната, а пожарните екипи са реагирали на 57 сигнала за произшествия. С материални щети са възникнали 13..

публикувано на 21.11.25 в 08:25