Има много тревожни сигнали от болниците в страната, от всички болници, независимо от собствеността им за високите сметки за електричество и газ. В началото на годината липсва резерв за плащане на високите сметки и може да се стигне до затваряне на лечебни заведения. Това заяви в програма Точно днес на Радио Плводив д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници.
Всички имаме затруднения с плащането на сметки . Просто, защото резев няма. Цените на пътеките са едни и същи, обемите са силно редуцирани. Потокът на пациенти е намалял, с изключение на пациентите с Covid, Има спрян планов прием в редица области. Сигурно ще почнат полека-лека лечебни заведениея да свиват дейността си или да затварят. Когато не плащаш, а един монополист стои от другата страна, той ще ти врътне кранчето на газта или шалтера на тока. Няма как поетаптно да топлим отделенията – или работи парното или не работи, или има ток или няма. Без ток на свещи, едва ли могат да съществуват лечебните заведения, каза д-р Тотев.
Той изрази надежда, че ще бъде преразгледано отхвърленото вчера от парламентарната енергийна комисия предложение за компенсации на болниците, заради високите сметки.
В разгара на епидемичната вълна, която даже не ни остави и глътка въздух да си поемем, не мисля, че това е добро решение на тази комисия, която е част от управленския екип. От тук насетне ще видим сдруженията как ще подходим като организации, отговарящи за съществуването на лечебните заведения, според вида на собственост. Надявам се все пак да има преосмисляне на това поведение. Ако не се вземат мерки със сигурност лечебните заведения ще започнат да свиват дейността си.
По думите му предстоящото вдигане на минималната работна заплата и на осигурителните прагове ще натоварят допълнително бюджетите на болниците.
Д-р Тотев коментира, че БЛС към момента стои настрани от проблема, което е необяснимо. Той е категоричен, че ако не се актуализират стойностите на клиничните пътеки и на бюджетите на болниците, няма да може да се работи спокойно.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..