Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минимум с 25% следва да се повишат клиничните пътеки

Аркади Шарков
Снимка: Тони Тонев

Първата седмица на най-краткия месец в годината завършва с оценки за работата на правителството, активностите на народните представители и борбата с варианта омикрон на Ковид-19. 

За новите "справедливи" цени на клиничните пътеки, за това как организацията в спешните отделения отново излезе на преден план, както и защо болниците пак са с бюджетни рестрикции, разговаряме в програма "Точно днес" със здравния икономист Аркади Шарков.

Шарков посочи, че цените в здравеопазването и без кризата, и без ковид-19 са подценени над 4 пъти в сравнение с останалите цени в икономиката, т.е. 4 пъти по-малко е повишението на годишна база спрямо останалите цени в икономиката.
"25% е заложеното увеличаване на клиничните пътеки, но за някои от тях трябва дори 100% - например, за неврология и други сегменти", пресметна икономистът. 

За НЗОК и бюджета: "Увеличението е средно с 13%, като проблемите с предвидимостта на разходите остава."

По повод на ваксинацията икономистът подчерта, че няма да достигнем ниво от 60%, както искат управляващите.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03