Той обаче уточни, че е много важно да се уточнят прогнозните хоспитализации. От НЗОК предлагат те да са около 2 милиона и 200 хиляди.
„Точно с това ние не сме съгласни с това, тъй като е установено, че в България по-малко хора се нуждаят от болнична помощ. Затова искаме нивото да е около 1 милион и 700 хиляди, колкото са хоспитализациите през миналата година“, обясни доктор Маджаров.
Предлагат най-голямо увеличение за процедурите в интензивните отделения
Най-голямото повишение на клиничните пътеки да е за тези, които се прилагат в интензивните отделения и тяхната стойност да се увеличи с 35%, затова ще настоява БЛС.
„Последната криза ни показа, че там сме изключително зле – и от към кадри, и от към оборудване, а също и за възможностите за посрещане на такива кризи. Ние не трябва да се стремим само към готовност за посрещане на кризи, а и към адекватно посрещане на ежедневните нужди от интензивни грижи на българските граждани", каза още председателят на БЛС.
По-висок процент на увеличение трябва да има и за клиничните пътеки за еднодневните услуги в болниците, които до момента са били оценени на изключително ниски стойности.
„Това са около 45 амбулаторни процедури, които бяха оценени до сега на нищожни цени, повечето бяха под 100 лева. И на практика те бяха неизползваеми, защото в болнично заведение такава цена не може да плати дори осветлението на фоайето“, обясни още доктор Маджаров.
Взаимстват примери от британската система за актуализация на цените
Целта е да се постави баланс за рефинансиране на клиничните пътеки, каза още председателя на БЛС и уточни, че средно цените трябва да се повишат с 25%.
„Тази година за първи път има предадена тежест на извънболничната помощ и средствата за медико-диагностични дейности, тоест българските граждани да могат да се изследват, но без да постъпват в болница. Това ни дава възможност да договорим повече средства за колегите от първичната и специализираната медицинска помощ, защото там кадровото обезпечаване граничи с катастрофа“, подчерта още доктор Маджаров.
Той е категоричен, че предложенията на БЛС за повишение на цените на клиничните пътеки са съвсем реалистични и не застрашават макро рамката на бюджет-2022. Доктор Маджаров предупреди, че ако не се приемат предложенията за новите стойности, болниците в страната ще продължат да потъват на фона на галопиращите цени на ток, отопление и консумативи.
Под заплаха за финансовото състояние са всички болници, а причината е инфлацията.
„Големи болници, които имат много пациенти и не са се оплаквали от опасност от фалит, сега вече алармират, че не могат да покриват своите нужди“, обясни доктор Маджаров.
От БЛС ще настояват новите цени на клиничните пътеки да влязат в сила не от 1 април, а със задна дата от 1 януари 2022 г.
Цялото интервю с доктор Иван Маджаров можете да чуете в звуковия файл.
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..