„Токът е 3 пъти по-скъп. Ябълките са 70 стотинки от 30 години. Не може в Европа да взимат едни субсидии, ние в България – други“ – коментира производител на ябълки. Той предлага по-дребни плодове и на 40 стотинки за кг, а най-скъпите са му 80 стотинки. На щандовете с вносни ябълки цената на някои италиански стига до 2,70 -2,90 лева.
Българските домати и краставици по това време на борсата са кът. „Заради тока и газа много оранжерии не работят“, обяснява търговец, който купува зеленчуците от чужбина. Доматът е 4 лева, краставицата е 4 лв. На много пазари е 6-7 лева и докато стигне до пазарите и някои магазини в града, цените им се вдигат до 6-7 лева. Така стават по-скъпи от месото. За много от търговците на борсата тази надценка е трудно обяснима дори с по-скъпия ток и транспортни разходи.
На въпрос докъде могат да се вдигнат цените на вносните домати и краставици, например, отговаря, че зависи от вносителите, но се учудва, че в момента лирата е евтина, а турският домат е скъп.
Два пъти по-скъпи в сравнение с миналата година, например, са и някои цитруси. „Помелото беше 2,50, сега е 5 лева. Малко викат, че е скъпо, но купуват“ - разказва търговец, който е от 25 години на борсата.
Лимоните тук могат да с енамерят са от 1,50 до 2,80 лева за килограм. Червените чушки - между 1 и 2 лева, морковите – от 60 до 80 стотинки, а картофите от 60 стотинки до 1 лев.
„В момента магазините едва пълзим“ – казва и собственик на магазин в Асеновград, който пътува всеки ден до тук, за да го зарежда. Изчислява, че пътните разходи са му 500 лева на месец, а последната сметка за ток го е шокирала с това, че е 5 пъти по-висока от очакваното. „Клиентите станаха много дребнави, купуват по 1-2 краставици например. Големите магазини ни убиха. Мъчим се да спасим положението, но вече някои не издържат. В Асеновград вече 6 човека затвориха“.
А за да се справят с високите сметки за ток, търговците, които държат складове на борсата казват, че вместо да вдигат цените на продукцията, пестят от отоплението.
Още от икономическия анализ "на терен" може да чуете в репортажа в звуковия файл.Министър Красимира Стоянова предлага разделяна на жп мрежата у нас на 3 лота – 1. София-Пловдив-Бургас 2. София-Горна Оряховица-Варна 3. Всички останали линии Разделението се прави с цел предстояща либерализация на жп транспорта у нас. „ Тези 3 лота не са най-ефективният начин за разделението на..
Какво се случва във Велинград, след направената втора проба на чума по овцете? Все още няма доказателства за чума, само се предполага нещо такова, БАБХ продължава да не дава никакви документи на хората! Това заяви по Радио Пловдив Йордан Мицикулев – активист на партия „Величие“ в Пазарджик. Той е сред организаторите на..
В програма "Ден след ден разговор" с професор Дойчо Димов – дългогодишен преподавател по овцевъдство и козевъдство в Аграрния университет за установеното огнище на чума във Велинградско. Проф. Димов каза, че гледа с тревога и внимание на събитие във Велинград, защото това е извънредно събитие. "Опасността там е да се ликвидират 1700 овце и това..
Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември. Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а..
В програма "Точно днес" коментираме и възможните сценарии тази седмица в 51-то НС. Ще успеят ли депутатите да започнат работа по същество и да изберат председател? Темата коментираме със Свилен Трифонов , депутат от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“. Трифонов в началото коментира, че всички депутати от ПП-ДБ ще подкрепят..