Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белащица са "леко ядосани" на Община Родопи

"Винаги сме мислели, че базата за преработка на първично добит материал от кариерите над Белащица са част от концесията. Не сме предполагали, че след като изтече договорът на концесионера, базата ще продължи да работи".

Това коментира в интервю за Радио Пловдив Лидия Гимишева, която е общинска съветничка в ОбС - "Родопи" и живее в Белащица.

Тя допълни, че жителите на селото са "леко ядосани на община Родопи", тъй като през годините не са взели мерки. "Вчера при протестиращите на пътя дойдоха заместник-кметът и екологът на общината, но нито говориха с медиите, нито се срещнаха с министър Борислав Сандов. Не направиха нищо конкретно, само казаха, че всеки сигнал, подаден от хората, е препратен към съответните институции, като една пощенска кутия", обясни Лидия Гимишева. 

"Никакви ефективни действия не бяха предприети от община "Родопи" през годините. Колко пъти сме настоявали за намеса, за актуализиране на документите. Това не е обходен път, а кариерата е на 300 м от къщите в Белащица. За нас местната власт не работи ефективно!", подчерта общинската съветничка. 

Лидия Гимишева допълни, че имат надежда, че нещата ще се променят в лицето на екоминистър Борислав Сандов, който снощи дойде на място и се срещна с протестиращите. 

По думите й складираното количество добит камък от кариерите е огромно. 

"Като общинска съветничка ще изискам всички документи за трошачно-сортировъчната инсталация и защо тя е работила през годините без необходимата оценка за въздействие върху околната среда", допълни Гимишева.

Цялото интервю на Неда Велкова с Лидия Гимишева е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56