„Въпреки голямата заразност на вируса, не можем да очакваме бързо решение на епидемията, защото излязоха доста неприятни изследвания. От Омикрон не се формира специфичен имунитет и доста скоро след оздравяване може да се получи реинфекция. В България има много по-малко ваксинирани хора, отколкото в други държави, което дава възможност на вируса да циркулира много по-свободно. Освен това у нас дойде и новият подвариант на Омикрон, който генетично е доста по-различен от него, отколкото Омикрон е различен от Алфа варианта“. Това подчерта експертът по приложна статистика в сферата на медицината и енергетиката д-р Лъчезар Томов.
По думите му това, което отличава България е, че трафикът между градовете е много по-слаб, отколкото в другите държави и това създава условия за много по-продължителна вълна на пандемията.
„Моите прогнози са краткосрочни. При всяка смяна на режима се прави нова прогноза при конкретните условия, но в момента срокът на смяна на режима не е предсказуем, защото има непрекъснато изникване на нови мутанти и неадаптивно население, което отказва да вземе своето участие в потушаването на епидемията. У нас не може да се прави класическа дългосрочна прогноза, а само прогноза в рамките на два-три месеца“.
Лъчезар Томов бе категоричен, че за да се направи статистика на смъртността, тя трябва да бъде отчетена по възрастови групи и по придружаващи заболявания, за да се сравнява отчетената статистика в отделните болници.
„Ако в една болница има само 20-годишни, а в другата - само 70-годишни, все едно е да се сравняват круши с ябълки. Пандемичният контрол във всяка държава трябва да бъде насочен към броя заразени – към броя копия репликации на вируса. Всяка репликация на вируса увеличава риска от появата на вариант, който да не бъде хванат от ваксини. Преминаването към по-лек вариант е щастлива случайност, а не – еволюционна логика. Еволюцията е случаен процес и в нея логиката изобщо не е проста за разбиране“.
Факторите, които удължават в съвременното общество една епидемия, са огромната гъстота на населението, огромният трафик и огромният брой имунокомпрометирани хора, в чиито тела могат да възникнат мутации.
Д-р Томов заяви още, че бременните жени са с потисната имунна система и затова са в риск от всяко заразно заболяване. „В САЩ имунизират бременните дори срещу грип и то с жива ваксина, но у нас това не се прави и затова дадохме немалко жертви“.
Не си създаваме условия за края на епидемията с масово ваксиниране.
„Саморегулирането на пандемията не е в посоката, която искаме. Саморегулиране на пандемия към безопасност в исторически план няма. Нито чумата, нито холерата, нито морбилито са ставали по-безопасни през вековете. Това става в рамките на десетки хиляди години и е много бавен процес. За успехите трябва да се работи разумно и дългосрочно“, подчерта още д-р Лъчезар Томов.
Интервюто - в звуковия файл.
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага да..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..