Мащабно обединение на държавните висши учебни заведения, които в момента наброяват 38, обмисля МОН. Според този все още необявен официално проект, но със стартирали предварителни разговори с ректорите, висшите учебни заведения ще бъдат обединени в мегаструктури. Самостоятелността си ще запазят едва 12 университета, а съдбата на останалите изглежда неясна, заради отсъствието на условия, при които да бъде осъществено сливането. Ректорите вече излязоха с единна позиция за разписване на прозрачни и ясни критерии как точно ще става окрупняването на ВУЗ-овете. Отговорите се очакват на насрочения на 22 февруари ректорски съвет. Ще се окаже ли работеща в интерес на висшите учебни заведения идеята за обединението им – проф. Тони Шекерджиева – Новак – ректор на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“:
„Министърът на образованието акад. Николай Денков не е разговарял с мен на тази тема. А за да бъдем коректни, трябва да кажем, че след първата публикация по темата, МОН отрече публикуваното и заяви, че ще представи подробности на съвета на ректорите.“ Това подчерта ректорът на АМТИИ „Асен Диамандиев“ проф. Тони Шекерджиева – Новак.
Тя припомни, че слухове за сливане или обединение на ВУЗ-ове текат от години, но досега те не са станали факт.
По начина обаче, по който АМТИИ работят от две години – обединение в университетски мрежи, печелейки сериозни национални и европейски проекти, доказват, че работят заедно, но при запазена автономност.
„От създаването си през 1964 г. до ден днешен, кадрите, които Академията е създала, доказват, че са високо приложими професионално в целия свят и са най-добрата реклама. Не си представям, че АМТИИ може да продължи да съществува като несамостойна единица“.
Проф. Новак цитира колега от Русия, който е споделил, че подобен опит за обединение на висшите училища е имало и там, но това е отчетено като грешка, тъй като след обединението добрите университети са заприличали на лошите.
„Имам вяра в нашето Министерство на образованието, че не би тръгнало да прави нещо, което ще затрие и обезличи българското висше образование. Това е най-доброто, което всеки млад човек може да вземе от България. Ще защитавам с всичките си средства висшето си училище, защото трябва да защитя създаваното от много години насам“.
Интервюто – от звуковия файл:
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..