Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрият пример да се потърси в малките общности

Александър Христов
Снимка: Ани Петрова


Защо ваксинационната кампания не успява у нас, въпреки желанието на  новите управляващи да се повиши броя на ваксинираните българи, дори и чрез стимули - това е един от акцентите в разговора с доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации. За програма "Ден след ден" той коментира някои от причините.

"Тези, които са лидери, би трябвало да дават добър пример, за да може хората да бъдат насърчени да се ваксинират. Предполагам, че тази първоначална заявка към момента няма как да се разгърне, защото новото правителство попада в една ситуация, в която има много проблеми за разрешаване на куп. Продължаваме да разчитаме, че проблема с ваксинацията ще бъде взет на сериозно. За съжаление тук има един фактор, който също се намесва, а именно - намаляващата заболеваемост  и отстъпващият омикрон, което винаги влияе върху разхлабване на желанието на хората да се ваксинират", смята Христов.

Според него лидерският пример е важен, но сега най-добрият начин е да се потърси влияние в тези така наречени малки общности - таксиджията, фризьорът в квартала, религиозният лидер. Тези, които имат влияние върху хората около себе си, с които общуват всеки ден и са такъв тип лидери на мнения .

"Проблемът с големите лидери, от типа министър-председател, особено на този,  е,  че целевата група на хората, която го харесва, най-вероятно вече се е ваксинирала. Така, че едва ли той би могъл да убеди голяма част от хората, неговият пример едва ли би могъл да убеди голяма част от хора да го направят. Но като знак, като  символ, че  това едва ли не започва да бъде държавна политика или приоритет, това  е изключително важно. Това, най-малкото по някакъв начин, накланя везните в една или друга посока и дава сигнал към яростните антиваксъри, че всъщност ще има определено от държавната политика мнение", допълни експертът.

 75-те лева за пенсионерите, които са имунизирани, едва ли могат да обърнат мнението на тези, които са тотално убедени против ваксините, смята още експертът.

Според него у нас  антиваксърската вълна, не може да се използва по начина, по който това се случва в чужбина.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Любомир Стефанов

Вотът на недоверие е репетиция за "Възраждане" да се преброят

Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната?  Според политолога Любомир Стефанов това, което  което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм.  "Съдейки по капацитета на народните представители, които..

публикувано на 02.07.25 в 10:24

Кръвният център получи дарение от "Аз Вярвам и Помагам"

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център д-р..

обновено на 02.07.25 в 08:50

Литературна катедра в ПУ чества 30-годишнина

Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция.  Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..

обновено на 02.07.25 в 08:50

В Пловдив през юли 1916 година са измерени рекордните 45,2°

Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес"  Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...

обновено на 01.07.25 в 11:29

ПГВАД “Христо Ботев” - училище със 118 годишна история

Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..

публикувано на 01.07.25 в 11:05