Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниската бюджетна субсидия ще обрече музеите на мизерия

| обновено на 14.02.22 в 12:29

С протестни табелки и баджове някои от музеите, сред които Природонаучният в Пловдив, посрещат своите посетители. Недоволството е заради размера на средствата, предвидени за тяхното развитие в проекта за държавен бюджет за 2022 година. В сутрешното предаване "Точно днес" на Радио Пловдив директорът на музея Огнян Тодоров, който е и зам. - председател на Сдружението на музеите у нас посочи:

Всичко идва от гласуването на основния държавен стандарт, който ни финансира с 5%. Ние направихме предложение този стандарт да бъде повишен с 50%. Те бяха обсъдени и одобрени с предишното правителство. Това се налага поради много силното различие с областта на образованието – става голям дисбаланс и се очаква огромен отлив от областта на музеите в образованието.

Средната заплата на специалист с висше образование и стаж в музеите е около 900 лева, а в сферата на образованието стартовата заплата на учител е 1460 лева, посочи още Огнян Тодоров. На този фон той напомни и за отлива на посетители в музеите заради корона-кризата, както и за високите сметки за ток, компенсациите за които, по думите му, не са достатъчни. 

Ситуацията е сходна и в „Старинен Пловдив“, коментира в ефира ни директорът на Общинския институт Елена Кантарева-Дечева.

 „В Старинен Пловдив за електроенергията държавната субсидия е не повече от 100 000 хиляди лева, за всички обекти през януари сметката е 54 000 лева. Средствата ще ни стигнат за по-малко от 2 месеца. Останалото трябва да покрием с бъдещите приходи. Ако те са, както миналата година, парите ще стигнат само за покриване на тези сметки".

За момента протестите ще се изразяват с речи, песни, рецитации, лозунги, плакати и беседи с изтъкнати специалисти по проблема на емблематични за историята и културата на България места, посочват в отворено писмо протестиращите.

Интервюто с Огнян Тодоров и доц. Елена Кантарева-Дечева е в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Започва 46-то археологическо лято на Юнаците

Два месеца ще продължат разкопките на селищна могила Юнаците , край Пазарджик, съобщи за Радио Пловдив ръководителят на разкопките доц. д-р Камен Бояджиев от НАИМ при БАН. На могилата разкопките и тази година ще бъдат на два етапа. Археологическите проучвания започват на 12 юли с фондация "Балканско наследство" и доброволци от..

публикувано на 12.07.25 в 17:32

В "Срещите" за радиото и неговото бъдеще

Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио..  Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка.  Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..

обновено на 12.07.25 в 09:57

Премиера на балетната класика "Лебедово езеро" на Античния

Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“.  Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..

обновено на 11.07.25 в 09:44

Журналисти от Радио Варна с изложба за войната в Украйна

Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон.  Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..

обновено на 11.07.25 в 09:43

Учредяват награда "Дафо Трендафилов" на събора в Гела

Награда на името на бележития родопски майстор-гайдар Дафо Трендафилов ще бъде учредена на тазгодишното гайдарско надсвирване в село Гела. Наградата „Дафо Трендафилов“ ще пази жив спомена за майстора, вдъхнал душа на родопската каба гайда, посочват организаторите на събора. 22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в село Гела..

публикувано на 10.07.25 в 15:10