Десетки гости уважиха празника Трифон Зарезан на учебната база на Катедрата по лозарство и овощарство на Аграрния университет. Тя е създадена през 1960 г. и в нея се съхраняват и отглеждат 450 генотипа грозде, каза ректорът на АУ проф. Христина Янчева.
Към базата има и учебно-опитна винарска изба, която, по думите й, е първата в България с микровинификация и една от 28-те университетски изби в света с богата енотека с вина на различна възраст.
Доц. Сава Табаков, декан на Факултета по лозаро-градинарство на АУ, обясни, че между 1965-а и 1970 година България е била на първо място в Европа по износ на посадъчен лозов материал и на първо място по производство на десертно грозде. "Това трябва да се знае и трябва да се помни", подчерта той.
За втора година „Цар на лозята“ на АУ стана Ламбрин Топузлиев, който припомни Дионисиевата клетва: "Ще се грижа за тези лозя и тази изба, както се грижа за децата си. Да си пожелаем добра и берекетна година, да напълним съдовете с вино и то да се пие само по хубави поводи!"
Зам.-министърът на земеделието Момчил Неков подчерта, че благодарение на регионалните нотки, които притежава българското вино, можем да се радваме и да го популяризираме добра българска напитка.
След ритуалното зарязване на лозята зам.-министър Неков посочи, че за лозаро-винарския сектор може да се говори, както в позитивна, така и в негативна посока. "Позитивна от гледна точка на тези винопроизводители, които са затворили цикъла на производство и се радват на добра възвращаемост. От другата страна са лозарите, които всяка година попадат в един и същи капан и търсят пазари да продадат продукцията си. Често самата продукция не е качествена, те няма как да я продадат и изпадат в несигурност", добави зам.-министърът.
Момчил Неков заяви, че секторът има накъде да се развива и в тази връзка сме в разговори с доста основни играчи в сектора на виното за развитие на винен туризъм в България. Според него това е посоката за популяризиране на бутиковите български вина от цяла България.
По отношение на изкупната цена на гроздето заместник-министърът припомни, че принципът е пазарен. "Променяме матрицата. Целта е да има повече организации на производители, за да могат те да се защитават и да имат по-голяма преговорна сила в процеса с намирането на пазари", добави той. .
Зам.-министър Неков коментира и високите цени на производство на оранжерийните зеленчуци. "Ние сме на максимума на помощите по "de minimis", националните помощи също са увеличени със 150 милиона лв. Искам да напомня, че сектор Земеделие е консервативен и това, което правим сега, ще се усети догодина", каза още той, като припомни, че проблемите в сектора са заварени.
Липсата на пазари е основен проблем и там ще бъдат насочени усилията на държавата, както и засилени проверки на вноса на зеленчуци от трети страни.
Земетресение с магнитуд 6,1 по скалата на Рихтер бе регистрирано в Истанбул преди минути. Трусът е бил на дълбочина 12 километра, а епицентърът му е на 32 километра от Истанбул и 26 км от Силиври, съобщават от Европейския сеизмологичен център. Засега няма данни за разрушения и пострадали. От Националния институт по геофизика, геодезия и география..
За 12-те години на действие на Националната програма за саниране на сгради в Пловдивска област са обновени само 163 многофамилни сгради и предстои работа по още около 60. Това е под 1 процент от всички жилищни сгради, отбеляза Ина Карова от Енергийна агенция Пловдив. По думите и, програмата е създала нереалистични представи у гражданите, че..
Нараства броят на трудовите злополуки заради занижена дисциплина и липса на контрол – става ясно от годишния доклад на пловдивската Инспекция по труда. При направените близо 4700 проверки са констатирани над 9000 нарушения на законодателството за 2024 г. „Има тревожна тенденция за нарастване броя на трудовите злополуки през 2024 г. на..
Пловдив получи тазгодишната Българска туристическа награда за Дестинация на годината. На церемония снощи в София призът бе връчен от министъра на туризма Мирослав Боршош на кмета на Пловдив Костадин Димитров. „Пловдив е съвкупност от история, археология, богат събитиен календар, от хора от различни етноси, които живеят заедно в мир и..
Международен научен форум „ Революции и еволюции “ ще се проведе от днес до петък в ректората на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. В него ще участват студенти, докторанти и преподаватели от България, Турция, Гърция, Грузия и Япония. Над 55 са участниците заявили присъствено доклади в 10 научни направления. Предвидено е и включване..