Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов проект за дупката до Тунела е внесен в НИНКН

Нов проект за изграждане на културно – исторически център върху дупката на Понеделник пазара в Пловдив е внесен в НИНКН. Автор на проекта е архтектурното студио Стефан Добрев в София. 

Имотът е собственост на бизнесмена Димитър Георгиев, като в него попада и археологията, която времето бавно, но сигурно унищожава, защото не е консервирана. Архитектурното студио на Стефан Добрев представи точно преди две години публично  проекта за изграждането на комплекс върху дупката до Тунела, като тогава получи критики за високо строителство, презастрояване и липсата на зеленина.

Проектът, който внесохме сега  в НИНКН е изцяло нов и съобразен с препоръките, които бяха направени, каза арх. Добрев пред Радио Пловдив. Даже, когато го представихме в Община Пловдив главният архитект заяви, че за първи път вижда архитект да не преработва проект, а да представя изцяло нов, разказа той. 

По него работят пловдивски архитекти, които са част от екипа на Добрев, но са привлечени и известни специалисти като арх. Хубена Салджиева,  арх. Румяна Пройкова и др.

Проектът предвижда на първото ниво, което е на минус 5 метра от котата на улицата, експониране и реставриране на археологията. Археологическите находки ще бъдат защитени от стъклени стени.  На същото ниво се предвижда  да има изложбени зали, експозиционни площи и културни пространства. На практика цялото ниво на археологията е заето с културно-исторически дейности, които да социализират тази археология по примера на Гърция и Италия, разказа арх. Стефан Добрев.

На нивото на партера ще има галерии, други културни пространства, търговски площи и заведения, тъй като това е едно от най- комуникативните места на Пловдив. 

Над тях ще се разполагат паркинг, жилища и офиси. Отпаднала е идеята да бъде изграден малък бутиков хотел, тъй като инвеститорът не е проявил интерес. Добрев уточни, че изграждането на паркинга над археологията ще оскъпи проектът, но това е начинът да има паркинг в района на комплекса.

Този комплекс изцяло се вписва в градската среда, която комуникира със Стария град, Понеделник пазара и другите забележителности в района, каза Стефан Добрев. Той е категоричен, че са намалили височината на сградите толкова, че на места те са по- ниски от сградите в съседство. На практика най- високите сгради са 4-етажни. 

Най- отличителният белег на новия проект е озеленяването на комплекса. Скалите и липсата на зеленина в района се компенсират от озеленени тераси на покрива. Решението е по препоръка на директора на НИНКН арх. Петър Петров, който е пловдивчанин. 

Наскоро археолог от БАН е дал „изключително висока оценка“ на внесения в НИНКН проект. Очаква се до месец – два Институтът за опазване паметниците на културата да даде оценка, след което ще се пристъпи към издаването на необходимите разрешителни от община Пловдив и строителния проект. 

Арх. Добрев смята, че към есента може да бъде направена първа копка и до две – три години Пловдив да има единствения в страната Културно – исторически център, съобразен със световните изисквания. До момента България няма такъв проект, всичко ще бъде реставрирано, експонирано и представено по- най- добрият начин на пловдивчани, подчерта той.

Не възнамеряваме да правим повече публични обсъждания, защото 20 години проекти за дупката се представят, археологията се руши и няма нищо насреща. Време е да се действа, каза Стефан Добрев. 

Архитектурното му студио е изработило проекта за реновиране на Тютюневия склад до Бетонния мост. В момента  бизнес-сградата е сред добрите примери за преобразяване на тютюневия град в Пловдив.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22