Националната асоциация на картофопроизводителите отменя готвения си протест. Това е резултатът от срещата в земеделското министерство тази сутрин, на която е постигнато съгласие, че в Стратегическия план по общата селскостопанска политика на България в периода 2023-2027 година ще се запази обвързаното подпомагане за производството на трапезни картофи. Ако Брюксел не приеме позицията, ще се разработи план за алтернативно подпомагане от държавата, съобщи пред Радио Пловдив председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков.
„Министърът делегира официално, че ще направят всичко, което е необходимо, и ще стигнат до крайност, ако е необходимо, по отстояване на позициите на България трапезните картофи да останат в интервенцията по обвързано подпомагане. В същото време по инициатива от двете страни ще работим по задълбочен анализ на картофопрозиводството, обследването на преките ни конкуренти, алтернативните възможности за производство в планински и полупланински райони, както и възможни интервенции и схеми за попдпомагане, ако – въпреки голямото желание на нас и правителството - се получи някакъв негативен развой“ - обясни Джиков.
По думите му, в цифри обвързаното подпомагане досега е 13-14 млн. лева годишно или подпомагане с около 200 лева на декар срещу представянето на фактури за производство на минимум 2 тона качествен картоф от дка. От субсидията са се ползвали около 2300 души, 85 на сто от тях – в планиснки и полупланински местности. Ако загубят това подпомагане, те нямат алтернатива с какво да се изхранват, посочи Джиков.
В Плана за следващия програмнен период за обвързано подпомагане са били оставени само картофите за нишесте, а трапезните картофи са били изключени по настояване на Холандия, е било обяснено от земеделското министерство днес. След срещата тази сутрин те са върнати в плана, който до края на този месец ще се представи в Брюксел.
Интервю по темата може да чуете в звуковия файл.
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..