Националната асоциация на картофопроизводителите отменя готвения си протест. Това е резултатът от срещата в земеделското министерство тази сутрин, на която е постигнато съгласие, че в Стратегическия план по общата селскостопанска политика на България в периода 2023-2027 година ще се запази обвързаното подпомагане за производството на трапезни картофи. Ако Брюксел не приеме позицията, ще се разработи план за алтернативно подпомагане от държавата, съобщи пред Радио Пловдив председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков.
„Министърът делегира официално, че ще направят всичко, което е необходимо, и ще стигнат до крайност, ако е необходимо, по отстояване на позициите на България трапезните картофи да останат в интервенцията по обвързано подпомагане. В същото време по инициатива от двете страни ще работим по задълбочен анализ на картофопрозиводството, обследването на преките ни конкуренти, алтернативните възможности за производство в планински и полупланински райони, както и възможни интервенции и схеми за попдпомагане, ако – въпреки голямото желание на нас и правителството - се получи някакъв негативен развой“ - обясни Джиков.
По думите му, в цифри обвързаното подпомагане досега е 13-14 млн. лева годишно или подпомагане с около 200 лева на декар срещу представянето на фактури за производство на минимум 2 тона качествен картоф от дка. От субсидията са се ползвали около 2300 души, 85 на сто от тях – в планиснки и полупланински местности. Ако загубят това подпомагане, те нямат алтернатива с какво да се изхранват, посочи Джиков.
В Плана за следващия програмнен период за обвързано подпомагане са били оставени само картофите за нишесте, а трапезните картофи са били изключени по настояване на Холандия, е било обяснено от земеделското министерство днес. След срещата тази сутрин те са върнати в плана, който до края на този месец ще се представи в Брюксел.
Интервю по темата може да чуете в звуковия файл.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..